У вересні парламент розгляне два законопроекти про місцеве самоврядування — нардеп

Народний депутат Віталій Безгін в кулуарах Верховної ради України, Київ, 14 січня 2020 рік. Фото: Кузьмін Олександр/УНІАН

Верховна рада України у вересні розгляне два закони щодо вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві, а також щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану.

Про це заявив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін під час презентації результатів досліджень щодо ключових пріоритетів законодавчого регулювання реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади на 2023-2024 рік.

За його словами, серед проблем, з якими зіштовхуються громади – це низька мотивація кваліфікованих кадрів для роботи в органах місцевого самоврядування (ОМС) через низькі посадові зарплати.

Віталій Безгін також наголосив на інших проблемах ОМС, зокрема, на недостатній кількості робочих місць у громадах, недостатній спроможності ОМС виконувати свої та делеговані повноваження й неефективному адмініструванні податків та зборів місцевих бюджетів.

Водночас нардеп окреслив головну проблему законодавства у сфері місцевого самоврядування і заявив, що "у нас воно здебільшого реакційне, ніж стратегічне".

За його словами, повномасштабне вторгнення Росії в Україну показало відсутність проактивного характеру державного регулювання у цій сфері.

Також Безгін виокремив законодавчі ініціативи, які є пріоритетними для профільного Комітету Верховної ради для регулювання питань, пов’язаних із місцевим самоврядуванням. Серед іншого це:

  • Законопроект №8056 "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення повноважень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану".
  • Законопроект №6479 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування" щодо комунальної власності".
  • Законопроект №4298 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні".
  • Законопроект №4664 "Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України".
  • Законопроект №6401 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування".

Безгін поінформував, що у вересні Верховна рада у першому читанні буде розглядати дві важливі законодавчі ініціативи: законопроект №9450 "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві" та №9518 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану".

"Я думаю, що ми з місцевим самоврядуванням однаково та рівнозначно оцінюємо проблематику місцевого самоврядування та шляхи її вирішення", — наголосив Віталій Безгін і додав, що стратегічне вирішення проблем у цій сфері можливе лише після закінчення війни.

У травні законопроект №6504 про службу в місцевому самоврядуванні було направлено на підпис президента України. Зокрема документ вплине на депутатів місцевих рад, голів громад, службовців органів місцевого самоврядування, органи державної влади та мешканців громад. Якщо президент підтримає закон, він набуде чинності через шість місяців з дня припинення воєнного стану.