Працюємо, щоб США подовжили ленд-ліз на весь 2024 рік — Маркарова

Ексклюзивно
Фото: Суспільне

Україна отримує допомогу від США за трьома основними програмами, але важливо, щоб Конгрес США продовжив закон про ленд-ліз на весь 2024 рік: щоб він залишався, як четвертий інструмент можливої допомоги.

Про це в інтерв'ю Суспільному сказала пані посол України у США Оксана Маркарова.

Вона зазначила, що за майже 17 місяців Конгрес США декілька разів ухвалював зміни до бюджету і виділив Україні допомоги, зокрема за трьома основними військовими програмами, на загальну суму 113 млрд доларів.

"Президент Байден подав нові зміни до бюджету, додаткове фінансування для України. Ми дуже сподіваємось, що нам вдасться переконати конгрес, і конгрес нас підтримає і ухвалить їх, але якщо ні, то ми не можемо опинитись в ситуації, коли взагалі не буде ніякої можливості у Сполучених Штатів виділяти нам зброю", — сказала дипломатка.

Тому, за словами Маркарової, важливо, щоб закон про ленд-ліз, який завершується в кінці вересня, залишався, як четвертий інструмент можливої допомоги.

"Подано поправки до закону NDA, це так званий військовий бюджет, який вже розглянули у липні. Поправка в Палаті представників про подовження ленд-лізу на весь 2024 рік уже пройшла: в Сенаті вона подана, і ми чекаємо, коли буде так звана конференція між Палатою представників і Сенатом, на якій буде вирішено синхронізація двох законопроєктів", — сказала вона.

Пані посол пояснила, чому важливо, щоб Конгрес США продовжив дію закону про ленд-ліз.

"Ми не купуємо самі зброю, яка виділяється США, але бюджетні правила тут чітко працюють, тому Пентагон для виділення нам зброї повинен мати на це повноваження. Якщо ці повноваження закінчаться, тоді наступний варіант сьогодні буде — підписувати договори оренди або лізингу, застосувати акт про ленд-ліз і отримувати те ж саме, що є в програмі PDA президентських виділень за цим актом. Саме тому він дуже важливий", — пояснила Маркарова.

Дипломатка зазначила, що співавтори акта про ленд-ліз фокусуються зараз на тому, щоб все-таки виділяти додаткове бюджетне фінансування, тому що воно дозволяє застосовувати не тільки одну програму.

"Воно дозволяє не тільки давати все те, що є в наявності, а й купувати для нас: бо ми вже купуємо нові Patriot, NASAMS, радари, всі дрони камікадзе, які застосовують ЗСУ, ракети. Наприклад, 155 калібр ми отримували спочатку майже все з запасів, але зараз ці запаси теж не нескінченні. Ви бачили нещодавно повідомлення Пентагону про те, що США хочуть наростити виробництво 155 калібру з 25 -30 тисяч на місяць до 80 тисяч", — сказала вона.

За словами Маркарової, у Конгресі на прохання України вносять поправку про подовження ленд-лізу, але американські законодавці також розуміють і чітко висловлюють, що "пріоритет зараз — продовження цієї бюджетної допомоги".

"На сьогодні змінами до бюджету за два роки уже конгресом виділено 113 млрд дол. для України, а також пов'язані з нашою війною для східного флангу НАТО та інших країн і 66 млрд дол. ми вже отримали. Для нас теж пріоритет — максимальні зміни до бюджету і допомога. Однак ми дуже хочемо мати цей акт про ленд-ліз, як четвертий інструмент, який в разі чого ми теж можемо застосувати, тому ми просимо, щоб він був подовжений", — сказала пані посол.

За її словами, якщо у Конгресі виникнуть дискусії щодо допомоги і якщо вони триватимуть кілька місяців, то виникне перерва між коштами, які вже вичерпані і які ще тільки будуть виділені.

"Ми не можемо собі дозволити цю паузу. Тому навіть, беручи в оренду і в лізинг, це зобов'язання, які ми будемо відображати у себе в балансі, це те що треба буде повертати і компенсувати, але якщо буде варіант немає зброї чи зброя в оренду, звичайно, ми будемо брати її в оренду", — наголосила Маркарова.

Фінансова допомога від США

За словами Маркарової, США — єдина країна, яка виділяє Києву бюджетну допомогу на грантовій основі, тому Україна не тільки отримує кошти, з яких виплачує пенсії, зарплати медикам, вчителям, але водночас не збільшує борг.

"Для порівняння, ЄС та інші країни надають нам пільгове кредитування. Ми дуже вдячні за нього, це не значить, що його не треба брати, але ми повинні усвідомлювати, що навіть супер пільгове кредитування збільшує наш борг, який колись треба буде повертати. Тому США в цьому випадку проявляють не тільки підтримку сьогодні, а і підтримку на майбутнє, не збільшуючи небезпеку в майбутньому", — сказала дипломатка.

Президент США Джо Байден 9 травня підписав законопроєкт про надання Україні оборонної допомоги за спрощеною процедурою — так званий ленд-ліз.

Що таке ленд-ліз

Програма ленд-лізу була створена під час Другої світової війни: закон про ленд-ліз був ухвалений Конгресом США 11 березня 1941 року. Він дозволив США швидко поповнювати запаси союзників без процедурних перешкод.

Закон про ленд-ліз з Україною був підписаний у травні 2022 року. Він надає президенту США розширені повноваження для передання або надання в оренду Україні засобів оборони для "захисту цивільного населення від військового вторгнення Росії".

Також усуває бюрократичні перешкоди та дозволяє президенту США передавати Україні в лізинг або надавати в оренду озброєння. Водночас будь-яка позика або оренда оборонних виробів вимагає повернення, відшкодування та погашення позики або оренди.