США планують зміцнити Договір про нерозповсюдження ядерної зброї

Флюстративне фото: Shutterstock.

Сполучені Штати мають намір зміцнювати Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, який охоплює глобальні виклики, зокрема загрозу для ядерних об’єктів України з боку РФ.

Про це мовиться у заяві речника Державного департаменту США.

"Сполучені Штати підтверджують прихильність Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", — повідомляється в документі, який присвячений засіданню Підготовчого комітету ДНЯЗ у Відні.

При цьому підкреслюється, що США налаштовані на співпрацю з країнами-учасницями, щоб забезпечити збалансований підхід трьох основ Договору:

  • нерозповсюдження;
  • мирне використання ядерної енергії;
  • подальший прогрес у роззброєнні.

"Виклики, з якими ми стикаємося сьогодні, є яскравим нагадуванням того, чому ДНЯЗ є незамінним і залишається наріжним каменем глобального режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Захоплення Росією ядерних енергетичних об'єктів України створює серйозні проблеми з ядерною безпекою та підриває право України на доступ до мирного використання ядерної енергії згідно з Договором", — додається у заяві.

Інші глобальні виклики у цій сфері пов'язані зі "швидким і непрозорим" нарощуванням Китаєм ядерної зброї, ядерною програмою Ірану, а також зусиллями КНДР щодо розвитку свого ядерного арсеналу.

Що відомо про ДНЯЗ

Договір про нерозповсюдження ядерної зброї схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 12 червня 1968 і відкритий для підписання 1 липня 1968 року в Москві, Вашингтоні та Лондоні.

ДНЯЗ — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою завадити розширенню кола держав, що мають ядерну зброю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами узятих за умовами Договору зобов'язань щодо обмеження можливості виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії.

Його часто інтерпретують як систему трьох принципів, що мають прихований баланс:

  • нерозповсюдження ядерної зброї;
  • роззброєння;
  • право на мирне використання ядерних технологій.

Договір про нерозповсюдження переглядається кожні 5 років.