Перейти до основного змісту

ЄСПЛ відхилив позов Росії проти України за 10 звинуваченнями

Українські надзвичайники несуть тіло жертви, поки проросійські бойовики охороняють місце катастрофи рейсу 17 Malaysia Airlines поблизу села Грабове, Донеччина. AP/Євген Малолєтка

ЄСПЛ відхилив позов Росії проти України за 10 звинуваченнями, який вона подала 22 липня 2021 року. Про це повідомила уповноважена у справах ЄСПЛ Міністерства юстиції України Маргарита Сокоренко ефірі марафону "Єдині новини".

За її словами, РФ закидала Україні нібито адміністративні практики вбивств, викрадень, примусового переселення, втручання у виборче право, обмеженнях на використання російської мови та напади на російські посольства і консульства. У цій скарзі РФ також спробувала приписати Україні відповідальність за катастрофу авіалайнера MH17, тому що Україна "не закрила повітряний простір".

"Це рішення було очікуваним, оскільки ми бачили поведінку РФ з моменту подання цього позову і до моменту винесення рішення. На рішення цієї справи потрібно дивитися в контексті всіх міждержавних позовів, які веде Україна в ЄСПЛ проти РФ. Це рішення про вилучення цієї справи із реєстру справ ЄСПЛ, в першу чергу, тому що Росія не дуже добросовісно поводилась в процесі", — розповіла Маргарита Сокоренко.

Для чого цей позов потрібен був РФ

За словами Маргарити Сокоренко, цей позов був хорошим інфоприводом для російського суспільства. Ще до того, як ЄСПЛ підтвердив Росії, що він прийняв і зареєстрував цей позов, за день до того росіяни розгорнули широку медіа-кампанію в своїх ЗМІ, заявивши одразу, якщо ЄСПЛ відхилить цей позов, то це свідчитиме, що ЄСПЛ є необ’єктивним судом.

"Але ми, як юристи, бачили іншу причину подання цього позову. Тоді в 2021 році активно розглядалася інша справа — Україна та Нідерланди проти РФ, де Україна вела цей позов ще з 2014 року щодо порушень прав людини на окупованих територіях на сході України, в ТОТ. Там був епізод про збиття літака рейсу MH-17. За три місяці до проведення усних слухань по прийнятності цієї справи Росія подає “дзеркальний позов” — скарги були подібні до тих, які заявляла Україна проти РФ, але звинувачувалась саме Україна. Таким чином хотіли сповільнити розгляд нашого позову", — розповіла Сокоренко.

Що відомо про позов Росії проти України

Росія 22 липня 2021 року подала до Європейського суду з прав людини міждержавну скаргу проти України за 10 групами звинувачень, звинувачуючи Україну у загибелі мирних жителів у 2014 році, катастрофі MH17, обстрілі російських територій, дискримінації російськомовного населення.

РФ просила застосувати "39-те правило" щодо подачі води до Криму, зобов’язавши Україну відновити водопостачання. Проте ЄСПЛ відмовив у тимчасових заходах.

Суд вирішив надалі розглядати позови проти РФ, попри її виключення з Ради Європи невдовзі після початку повномасштабної війни.

Топ дня
Вибір редакції