Дрони "Shahed-136", якими РФ атакує Україну мають деталі західного виробництва — розслідування

Дрон-камікадзе Shahed. Ілюстративне фото: Getty Images

Українські розслідувачі воєнних злочинів Truth Hounds, бельгійська неурядова організація International Partnership for Human Rights, громадська організація Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) та Global Diligence проаналізували 10 атак РФ із застосування іранських дронів "Shahed-136" в Україні. Цілями росіян у цих випадках були житлові будинки, електростанції, підприємства, школа та дитячий літній табір.

Про це йдеться у звіті, який опубліковано на сайті Truth Hounds.

Дослідження доводить, що атаки БПЛА "Shahed-136" спрямовували саме на цивільне населення та інфраструктуру.

"Кейси воєнних злочинів, представлених у звіті, взято з масиву даних про 25 атак, вчинених з використанням "Shahed-136" з вересня 2022 року. Цей масив даних базується на дослідженні інформації з відкритих джерел та доказах, зібраних командами Truth Hounds на місцях", — йдеться у розслідуванні.

Розслідувачі також проаналізували фюзеляжі від дронів, які Росія використала в Україні. Для скоєння воєнних злочинів росіяни використовували іранські БПЛА "Shahed-136" з деталями західного виробництва.

"У двох різних "Shahed-136", збитих в Одесі та Черкасах у 2022 році, розслідувачі знайшли компоненти 16 компаній із США, Японії, Канади та Швейцарії. Компоненти дронів — від мікропроцесорів і напівпровідників до прийомопередавачів та пристроїв пам’яті — були виготовлені американськими, японськими, канадськими та швейцарськими компаніями", — йдеться у розслідуванні.

Зокрема це деталі від американських компаній Adesto Technologies, Analog Devices, Freescale Semiconductor, Hemisphere GNSS, Hitec USA Group, International Rectifier, Marvell Technology, Maxim Integrated, Micrel Semiconductor, Micron Technology, MinMax Technology, ON Semiconductor, Texas Instruments; японської Murata Manufacturing, канадської Tallysman та швейцарської STMicroelectronics.

Типи цих деталей відрізняються, але очевидно, що вони роблять суттєвий внесок у спроможності дронів. У розслідуванні наголошується на залежності армії РФ від компонентів західного виробництва в їхній війні проти України та необхідності негайно обмежити подальше постачання вказаних компонентів.

"Усім названим компаніям було запропоновано відреагувати на занепокоєння щодо поставок їх продукції до Росії та Ірану і на момент публікації лише 6 із них відповіли", — зазначається у розслідуванні.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні і цивільні обʼєкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати дрони-камікадзе з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research — групи, що вивчає зброю, яка застосовується під час різних військових конфліктів повідомили, що Росія модифікувала іранські дрони "Shahed-131", переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

6 липня заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України бригадний генерал Олексій Громов заявив, що з початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала від Ірану близько 1800 безпілотників типу "Шахед".