США перевірить творців ChatGPT на порушення низки законів

Штучний інтелект. Associated Press

У Федеральній торговій комісії США (FTC) вважають, що компанія OpenAI може ставити під загрозу особисті дані та репутацію користувачів та перевірять творців штучного інтелекту на порушення низки законів.

Газета The Washington Post, яка першою повідомила про це розслідування, опублікувала 20-сторінкову вимогу FTC, в якій викладаються основні претензії до OpenAI.

У документі комісія вимагає надати звіти про те, як компанія OpenAI усуває ризики, пов'язані з її моделями штучного інтелекту.

В документі йдеться, що перевірка повинна буде з'ясувати – чи не застосовувала компанія Open AI "несумлінні чи обманні методи захисту конфіденційності, чи безпеки даних" або "пов'язані з ризиком завдання збитків споживачам, включаючи репутаційні збитки".

FTC цікавить широкий спектр матеріалів по роботі OpenAI. Зокрема – інформація про витік даних у березні 2023 року, коли у відкритий доступ потрапили історії чатів та платіжні дані понад 1% користувачів ChatGPT.

Тепер FTC перевірить OpenAI на порушення закону про захист споживачів.

Комісія очікує від компанії OpenAI будь-яких досліджень, тестувань чи опитування, які оцінюють, наскільки добре споживачі розуміють "точність чи надійність результатів", отриманих за допомогою її штучного інтелекту. Регулятор також запросив записи про скарги користувачів на чат-бот у разі помилок або неправдивих заяв. Федеральна торгова комісія вже неодноразово заявляла, що продукти штучного інтелекту повинні відповідати чинним законам США. Якщо FTC виявить, що OpenAI порушує закони про захист споживачів, компанії загрожуватиме штраф або обмеження.

Раніше великі штрафи за порушення законів про захист прав споживачів отримували компанії Meta, Amazon і Twitter.

Що відомо про чат-бот ChatGPT та лабораторію OpenAI

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений OpenAI — дослідницькою лабораторією, що вивчає штучний інтелект. Серед її співвласників був Ілон Маск. Він заснував компанію у 2015 році і залишив у 2018 році.

Чат-бот може генерувати тексти на задані теми та відповідати на питання зрозумілою мовою. ChatGPT вважають найпрофесійнішим чат-ботом, але він може давати неправдиву та упереджену відповідь.

"Попри те, що ми вживаємо заходів безпеки, система може час від часу генерувати неправильну або оманливу інформацію та створювати образливий або упереджений вміст", — повідомляють в GPT.

ChatGPT представили наприкінці листопада 2022 року, за тиждень бот мав понад 1 млн користувачів. У січні 2023-го ChatGPT досяг 100 млн активних користувачів. Спочатку бот був доступний безплатно, згодом компанія заявила про запуск підписки на ChatGPT у США вартістю $20.

Розробник чат-бота заборонив деяким окремим країнам користуватися своїми сервісами відповідно накладених санкцій, тож в Росії він недоступний.

18 лютого міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що ChatGPT став доступний в Україні. Але програма не працюватиме на тимчасово окупованих Росією територіях України, аби нею не скористались військові РФ.

Наприкінці лютого влада Китаю заборонила місцевим технологічним компаніям пропонувати користувачам доступ до чат-бота ChatGPT у своїх сервісах.