Журналісти Associated Press розповіли про вʼязниці у РФ, де утримують тисячі українців

ЗМІ
. Фото: Суспільне Запоріжжя

Тисячі українських цивільних утримуються в мережі в'язниць по всій Росії та на окупованих нею територіях, де громадяни України піддаються тортурам, психологічному насильству і навіть рабській праці. Про це повідомляє агенція Associated Press.

Журналісти поспілкувалися з десятками людей, які перебувають та перебували у російському полоні, їх сімʼями, представниками української розвідки та представником уряду.

Їхні облікові записи, супутникові зображення, соціальні мережі, урядові документи та копії листів, надісланих Червоним Хрестом, підтверджують широкомасштабну російську систему затримання та жорстокого поводження з цивільними, яка прямо суперечить Женевським конвенціям.

Усі колишні ув’язнені розповіли про тортури: побиття до переломів, удари електричним струмом, імітації задушення. Багато хто стверджував, що був свідком смертей.

Сотні затриманих змушували рити окопи та ями для масових поховань. Надалі в’язні є "розмінною монетою при обміні на російських солдатів", хоча міжнародне право забороняє обмін цивільних осіб на військовополонених, зазначають журналісти.

У червневому звіті ООН говориться, що 91% ув’язнених "описували катування та жорстоке поводження". Організація також заявила, що є докази використання цивільних як живих щитів біля лінії фронту.

"Документ російського уряду, отриманий AP, датований січнем, окреслив плани створити 25 нових колоній та шість інших центрів ув’язнення в окупованій Україні до 2026 року. Крім того, президент Росії Володимир Путін у травні підписав указ, який дозволяє Росії відправляти людей з територій із воєнним станом, до яких входить уся окупована Україна, до тих, де немає, як-от Росія. Це полегшує депортацію українців, які чинять опір російській окупації, вглиб Росії на невизначений термін, що траплялося в кількох випадках, задокументованих AP", — йдеться у статті.

Росія не визнає, що вона утримує мирних жителів, не кажучи вже про те, чому, пишуть журналісти.

Раніше очільник Головного управління розвідки України Кирило Буданов заявив, що близько 40% тих, кого Росія утримує в полоні – це цивільні люди, а решта полонених – військові.

Що відомо про українських полонених у російському полоні

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Росія почала масово красти українців та депортувати їх. Тим часом на деокупованих територіях України були знайдені катівні, де російські солдати знущалися з цивільних українців.

Одні з перших катівень були знайдені під час деокупації Київщини навесні 2022 року. Там знайдені також й місця масових поховань.

Нині Росія використовує українських цивільних для обміну на росіян. Проте порушує міжнародні права, оскільки обмінює цивільних на військових.

Крайній обмін полоненими відбувся 6 липня. Тоді з російського полону повернули 45 людей. Серед них були захисники донецького, запорізького, харківського та херсонського напрямку, а також двоє цивільних.