Правозахисники задокументували 562 випадки насильницьких викрадень та затримань росіянами активістів на окупованих територіях. За даними Офісу Генпрокурора встановлено 13 676 цивільних осіб, які незаконно утримувалися чи продовжують утримуватись окупаційною адміністрацією РФ.
Про це на презентації звіту щодо викрадених Росією активістів на окупованих територіях сказали радниця з прав людини центру ZMINA Наталія Охотнікова та представник Офісу генпрокурора Олександр Зюзь.
"Нам вдалося задокументувати 562 випадки насильницьких викрадень та затримань активних громадян. Ми провели 52 годинних інтерв’ю з рідними викрадених, потерпілими, які повернулись та зі свідками викрадень", — сказала Охотнікова.
За словами правозахисниці найчастіше викрадали:
- Волонтерів, які допомагали евакуювати людей, розвозили їжу. Росіяни намагалися створити хибне враження, що Україна зі своєї сторони та волонтерська спільнота не допомагає. Задокументовано 323 випадки.
- Осіб, які працювали, або були депутатами: міських, сільських, обласних рад. Вдалося задокументувати викраденні 128 людей. "Росіянам було важливо їх залякати, використати свій злочинний вплив для того, щоб вони не виконували свої функції", — зазначила Охотнікова.
- Журналісти, представники різних ЗМІ, які висвітлювали події і їхнє завдання було залишатися до останнього та транслювати, що відбувається. "Щодо них дуже тяжка ситуація. З відкритих джерел було задокументовано, що в травні викрали — журналістку та її чоловіка, місце їх перебування у Запорізькій області досі невідоме", — сказала правозахисниця.
- Релігійних діячів. Серед 8 викрадених — представники різних конфесій: православна церква, протестанти, інші конфесії, які долучилися до гуманітарної допомоги. Всі вони повернулися
- Культурні діячі.
- Освітяни. На Херсонщині росіяни продовжують тиснути на директорів лівобережних шкіл, щоб вони відкривали свої школи за російською програмою, викладали їхні наративи дітям.
"Викрадають здебільшого чоловіків різного віку від 18 до 65. Кожен п’ятий випадок - жінки. Ми вважаємо, що це спланована систематизована політика Росії, це не ексцес виконавців", — зазначила Охотнікова.
Представник Офісу генпрокурора Олександр Зюзь повідомив, що зараз в Україні розпочато досудове розслідування у 3 305 кримінальних провадженнях за фактами викрадення та незаконного позбавлення волі цивільного населення.
"Під час розслідування встановлено 13 676 цивільних осіб, які незаконно утримувалися чи продовжують утримуватись окупаційною адміністрацією РФ. 1 655 осіб у цих кримінальних провадженнях визнано потерпілими", — сказав він.
Зюзь зазначив, що повідомлено про підозру 99 особам, з них до суду направлено — 26 обвинувальних актів, щодо 66 осіб, судами уже ухвалено 5 вироків у яких засуджено 7 осіб у кримінальних провадженнях за такою категорією.
"Під час розслідування встановлено на деокупованій території 55 місць незаконного утримання громадян. Відомо про 60 місць незаконного утримання громадян, які повною мірою можна назвати катівнями. В одну з катівень, де тримали наших людей, приїжджали ФСБ та координували діяльність цієї системи", — сказав представник ОГПУ.
За його словами, такі дії повторюються в усіх регіонах: "Ми вважаємо, що такі катівні - це одна з форм діяльності з підкорення населення на окупованих територіях, частина фільтраційної системи через яку вони проганяють проукраїнськи налаштованих громадян: активістів, волонтерів, військових".
Зюзь зазначив, що наявна інформація не може повною мірою відображати фактичну кількість викрадених цивільних людей, оскільки зараз нема можливості проведення слідчих та процесуальних дій на ТОТ.