Байден вважає "реальною" загрозу застосування РФ тактичної ядерної зброї

. Президент США Джо Байден під час виступу у Білому домі 20 березня 2023 року, фото: AP

Президент Сполучених Штатів Джо Байден вважає, що Росія може вдатися до застосування тактичної ядерної зброї на тлі розміщення таких озброєнь у Білорусі.

Як повідомляє Reuters, про це Байден заявив під час зустрічі із групою фінансових донорів у Каліфорнії у понеділок, 19 червня.

"Коли я був тут близько двох років тому, кажучи, що турбуюсь про висихання річки Колорадо, всі дивилися на мене, як на божевільного. Вони подивилися на мене, коли я сказав, що турбуюсь про те, що Путін використовує тактичну ядерну зброю. Це реально", - сказав президент.

Раніше Байден назвав заяву Путіна про те, що Росія розгорнула свою першу тактичну ядерну зброю в Білорусі, "абсолютно безвідповідальною".

25 травня міністри оборони Росії Сергій Шойгу та Білорусі Віктор Хрєнін підписали документи про розміщення російської нестратегічної ядерної зброї на території Білорусі. В той самий день президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що російську зброю ядерну зброю вже почали переміщувати на територію країни.

9 червня президент РФ Володимир Путін під час зустрічі з Олександром Лукашенком заявив, що тактичну ядерну зброю доправлятимуть до Білорусі після 7-8 липня.

16 червня президент РФ Володимир Путін заявив, що до Білорусі доставлено першу партію ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни.

19 червня представник президента у парламенті Федір Веніславський повідомив, що Україна наразі не має доказів щодо розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі

Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.

Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.

4 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Росія передала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди.