Місцеві вибори-2020: про особливості, технічні та політичні ризики

Ексклюзивно
.

25 жовтня 2020 року українці голосуватимуть за новим Виборчим кодексом. Документ, зокрема, скасовує мажоритарну систему, вводить двотуровість і голосування за пропорціональною системою у громадах із чисельністю більш як 10 тисяч виборців, вводиться нова квота та грошова застава для всіх без винятку кандидатів. Експерти вважають, що зміни були подані надто пізно, щоб виборці ознайомилися з ними, а комісії могли ґрунтовно підготуватися, заявили в ефірі Українського радіо депутатка 8-го скликання, кандидатка наук з державного управління Олена Бойко та експерт Українського Інституту майбутнього Ігор Попов.

Нова виборча система передбачає двотуровість виборів: якщо за перший тур кандидат не набрав 50% +1 голос, тоді призначається повторне голосування.

"Відповідні умови матимуть громади, у яких більше ніж 75 тисяч виборців. Така система називається — за абсолютною більшістю. За відносною більшістю обирають голів громади, де менш ніж 75 тисяч виборців", — пояснила Олена Бойко.

Водночас, за її словами, найбільше бентежить виборців, експертів і кандидатів питання виборів депутатів місцевих рад: "У нас вибори відбудуться за пропорційною системою і за відкритими списками для громад, у яких чисельність — понад 10 тисяч. Про ці зміни було найбільш нарікань і з боку експертного середовища, тому що воно взагалі не підтримує зміни до Виборчого законодавства менш, ніж за рік до виборів".

Читайте також: 7 головних питань про місцеві вибори-2020. Як проголосувати та кого обираємо

Бойко додала, що проблема може виникнути й через нову адміністративно-територіальну реформу.

"Із 1470 громад близько 600 голосуватиме за пропорційною системою, а це дуже багато, вважає Бойко. Оскільки система нова, підрахунок голосів математично дуже складний. І потрібен був час для інформування виборців та навчання всіх суб’єктів виборчого процесу. Цього не сталося, і часу на це, на жаль, немає", — каже ексдепутатка.

Ті ж громади, де виборців менш ніж 10 тисяч, обиратимуть депутатів за багатомандатною мажоритарною системою. "Це знайома нам мажоритарка, тільки на один округ буде кілька депутатів обрано", — зазначає вона.

Експертка також зауважила на технічні ризики. "Наприклад, Закон про Центральну виборчу комісію. ЦВК надано право приймати рішення про так звані експерименти під час виборчого процесу. Це може бути машинне голосування на дільницях, електронне голосування. І при цьому норми Кодексу не застосовуються. Це велика загроза. Вчора нас представники ЦВК запевнили, що не будуть саме 25 жовтня вдаватися до таких експериментів, але можливість же закладена у законодавстві. Наші міжнародні партнери говорять, що до таких питань треба підходити з обережністю: вивчити практику, яка говорить взагалі про зворотні процеси".

Читайте також: "Прогнозується жорстка боротьба": експерт розповів про особливості виборів-2020"

Бойко застерегла, що виборцям буде складно розібратися в нових бюлетенях.

"Рахуймо разом: якщо я живу в селі, я буду голосувати: за сільського голову, сільську раду, районну раду, обласну раду. Всього чотири бюлетені. І якщо я живу у 208-му окрузі, я ще буду голосувати 25 жовтня на проміжних виборах за народного депутата України. Звичайно, така кількість бюлетенів є проблемою для виборців. Треба знайти правильний бюлетень, знайти правильну партію, свого кандидата, поставити галочку".

Експерт Інституту майбутнього, теж нардеп 8-го скликання Ігор Попов погоджується з Оленою Бойко щодо основних технічних ризиків Виборчого законодавства. Однак більшими називає ризики політичні: "Навіщо ми взагалі проводимо місцеві вибори? Щоб вибрати найбільш достойних людей з цієї громади, які будуть з виборців протягом 5 років приймати рішення. І цей Виборчий Кодекс не зовсім цьому сприяє. Те, що вибори супроводжують зміни в адміністративному поділі, теж вносить хаос. Відповідно, багато в чому у нас на виборах будуть "тоталізатор" і "рулетка", тому що оберуть, зокрема, випадкових людей".

Що відомо

  • 23 липня президент Володимир Зеленський підписав зміни до виборчого кодексу.
  • Центральна виборча комісія затвердила протокол, який надає можливість виборцям змінити виборчу адресу безвідносно до реєстрації місця проживання.
  • У фракції "Слуга народу" заявляли, що місцеві вибори відбудуться 25 жовтня 2020 року. Переносити чи скасовувати їх не планують.