Вода, що постійно прибуває, затоплені будинки, дороги, мости: що розповідають очевидці підтоплення Херсонщини

Ексклюзивно
. Херсон, підтоплені будинки у мікрорайоні Корабел, 6 червня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

Вночі російські військові підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились близько 80 населених пунктів. Як це було розповіли Суспільному очевидці затоплення Херсонщини.

Жителька Антонівки Тетяна Ахтеменко, розповіла, що вода прибувала швидко, скаженим потоком.

"Було дуже гучно. Качки вже прямо по стадіону поплили. Ми не могли проїхати на верх", — каже жінка.

Майже відразу після вибуху на ГЕС почалось затоплення і мікрорайону Острів у Херсоні, розповіла місцева жителька Надія Андріївна.

"Зараз ми до доньки переселяємося з вулиці Патона. Причал вже затопило, човен, все затоплене. Гідропарк затопило так, що скоро і до нас дійде. Чула, люди говорять, що висота буде три-чотири метри", — говорить херсонка.

Херсон. Затоплені сходинки на міській набережній у парку Слави, день 6 червня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

У селі Тягинка, Бериславської громади, рівень води почав підійматися о п'ятій ранку, розповів місцевий житель Денис, та став вищим на два метри.

"До обіду вода піднялась ще більше і продовжує швидко підійматись. Людей, у яких зачепили будинки вивозили правоохоронці. В принципі в селі багато пустих хат. Скоріше всього або десь вивезуть або будуть в пустих хатах жити поки. Бо поліція обходила і питала, хто виїжджає хто ні", — розповів чоловік.

Херсон. Затоплена площа у Гідропарку, день 6 червня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

Від ранку відбувається затоплення окупованих населених пунктів на лівобережжі Херсонщини. Зокрема, і у Новій Каховці, розповідає міський голова Володимир Коваленко.

"Станом на шосту ранку, була затоплена Казкова Діброва, зокрема, нижня частина паркової території. Затоплені літній кінотеатр та кафе Цитадель. Вода піднялась до дитячого майданчика і пам'ятника Шевченка. Це перша вулиця, яка йде паралельно Дніпру. Також затопило човнову станцію, яхт-клуб, заплаву, всі території відпочинку біля Дніпра включаючи паркову", — говорить Коваленко.

Підтоплені і населені пункти Олешківської громади. За словами Олешківського міського голови Євгена Рищука, першими затопило села Кринки та частково Козачі Лагері.

"Далі по лінії узбережжя йдуть Підстепне. Там води ще немає. В районі Піщаного вода підійшла до самого села, в саме село вода ще не зайшла, але судячи з відео, яке я бачив в соцмережах, то громадська зупинка затоплена майже на 70%. Також вода йде в сторону пойми і сторону Ліві Праві Саги. Інформацію ще чекаємо від цих сіл", — каже Рищук.

Вдень, близько опівдня, почалось підтоплення самих Олешок, розповів міський голова.

"Телефоном мені доповіли, що вода почала заходити на вулицю нижню і Первомайськ. Це ті вулиці які підходять ближче всього до узбережжя річки Конки", — розповів Рищук.

Також за його словами, жителів Олешківської громади, які хотіли евакуюватися самостійно, окупаційна влада не випускає за межі району.

Місцева жителька Наталя каже, евакуацію поки не оголошували.

"У телеграм-каналі адміністрація написала про те, що рівень води контролюється, нічого критичного немає. Звісно звинуватили в обстрілі Збройні сили України. Також сказали, що евакуювати будуть лише тоді, коли дійсно ситуація стане критичною", — говорить жінка.

Як розповів голова ОВА Олександр Прокудін на 12 годину у Херсоні вода піднялася на два метри, орієнтовано цей рівень може зрости ще на метр. Критичний момент – буде спостерігатися за добу, після - ситуація має покращитися.

"Є загроза підмиву гідростанції. Якщо це станеться, то буде зруйновано дамбу і близько за годину ми побачимо в Херсоні підвищення рівня води ще три метри. І це вже критична ситуація. На зараз такої немає, але це найгірший варіант, який може бути", — сказав голова ОВА.

Старший науковий співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури херсонського аграрного університету Євген Коржов говорить, розрахунки щодо можливих екологічних наслідків підтоплення у виші вели з квітня.

"Осушення саме Каховського водосховища, оголення багатолітніх мулових накопичень і всієї флори, фауни, що там міститься, призведе до зараження води, падіння рівня каховського водосховища нижче відмітки 12,7 метра Балтійської системи. Це вплине на роботу атомної електростанції", — каже науковець.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber