Боротьба з насильством щодо жінок: ЄС приєднається до Стамбульської конвенції

. Прапор Євросоюзу. Ілюстративне фото: Getty Images

Рада ЄС схвалила приєднання Європейського союзу до Конвенції про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством (Стамбульська конвенція).

Про це йдеться у повідомленні на сайті Ради ЄС.

"Насильство щодо жінок є неприйнятним і йому має бути покладено край. Цим діям не місце в наших суспільствах. Стамбульська конвенція є орієнтиром і каталізатором дій. Сьогоднішнє рішення про приєднання ЄС свідчить про нашу відданість активізації дій проти гендерного насильства та підтримки його жертв", — сказала міністерка гендерної рівності та заступниця міністра зайнятості Швеції Пауліна Брандберг.

У Раді зазначили, що приєднання до Стамбульської конвенції є поштовхом для зусиль ЄС щодо реалізації рівності між жінками та чоловіками.

"Насильство над жінками є не лише кримінальним злочином, але й крайнім наслідком дискримінації, що вкорінюється в гендерній нерівності. Водночас насильство щодо жінок сприяє збереженню та зміцненню цієї нерівності", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Рада та Європейський парламент перебувають у процесі ухвалення закону ЄС про боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством. Серед іншого, він має намір криміналізувати низку правопорушень у всьому ЄС, таких як обмін інтимними зображеннями без згоди, калічення жіночих статевих органів і кібердомагання.

Насильство щодо жінок і дівчат є одним із найбільш системних і поширених порушень прав людини у всьому світі. Кожна третя жінка зазнавала фізичного або сексуального насильства, переважно з боку інтимних партнерів, зазначили у Раді ЄС.

Стамбульська конвенція набула чинності у квітні 2014 року та була підписана ЄС 13 червня 2017 року.

Конвенція створює правову базу для захисту жінок від насильства. Вона охоплює широкий спектр заходів, від збору даних та підвищення обізнаності до правових заходів щодо криміналізації різних форм насильства щодо жінок. Конвенція включає заходи щодо захисту жертв і надання послуг підтримки, а також розглядає аспект насильства за статтю у питаннях притулку та міграції.

Що відомо про ратифікацію Україною Стамбульської конвенції

20 червня 2022 року Верховна рада ратифікувала "Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами", відому як "Стамбульська конвенція".

1 листопада Конвенція набула чинності для України.