Як діяти, якщо близька людина потрапила у полон росіян — юристка

Ексклюзивно
Ілюстративне фото: Cameron Casey/Pexels

Що робити, якщо близька людина потрапила у полон до російських військових, пояснює заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

За її словами, якщо вам стало відомо, що ваш родич, близька людина потрапила до полону російських військових, слід найперше опанувати себе та скористатися наступним алгоритмом:

Переконайтеся, що людина дійсно потрапила до полону

Бувають випадки, коли шахраї телефонують та повідомляють, що людину забрали росіяни і вимагають переслати кошти за те, щоб людину відпустили.

Зберіть якомога більше інформації

Якщо впевнені, що людина в полоні країни-агресора, треба зібрати якомога більше інформації про людину, яка потрапила в полон, а також обставини, за яких це сталося. Це можуть бути контакти з родичами, друзями, знайомими, які знають про вказану подію або ж ви випадково побачили сюжет по телебаченню тощо. Обов’язково зберігайте усі дані, занотовуйте, копіюйте, робіть скриншоти тощо, щоб нічого не забути, адже кожна деталь має значення.

Звертайтеся до органів державної влади

Є відповідні напрацьовані механізми. Але ми маємо справу з державою терористом, яка не дотримується жодних законів та відверто нехтує нормами міжнародного права.

Захоплення людини в полон є злочином. Тому повідомляти про те, що людина полоні, треба до державних органів:

  • Національна поліція України (територіальні органи за місцем вашого перебування. Цілодобова гаряча лінія +380 89 420 18 67);
  • СБУ (Цілодобова гаряча лінія Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених +380 67 650 83 32; +380 98 087 36 01);
  • Національне інформаційне бюро (Цілодобова гаряча лінія в межах України 1648; +380 44 287 81 65 (з-за кордону);
  • Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (За номером 0 800 300 529).

Також з питань правової допомоги можна звернутися до системи безоплатної правової допомоги. 0 800 213 103 (дзвінки безплатні). Номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41.

Юристи роз’яснять, як діяти та куди звертатись за допомогою у пошуку рідних; нададуть контакти інституцій, які займаються пошуком зниклих безвісти та обміном військовополонених. Також проконсультують з питань прав, пільг та соціальних гарантій для членів сімей зниклих безвісти та полонених та правових підстав та порядку їх отримання та допоможуть скласти звернення до державних установ, правоохоронних органів.

Також варто розуміти, що шлях визволення людини з російського полону складний, тривалий і непередбачуваний. Тому варто набратися терпіння і витримки. Після звільнення людини з полону вам відразу зателефонують представники компетентних органів.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber