"Сам разміновував: у ясну погоду, не в туман, обходив". Два десятки людей повернулись у Богородичне і відбудовують хати

село Богородичне на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

Висаджують помідори, огірки та кукурудзу, відгодовують покинутих тварин та відновлюють свої будинки. До звільненого Богородичного повернулися два десятки людей. Населений пункт у Святогірській громаді на Донеччині зруйнувала армія РФ. Зараз всі будинки місцевих жителів розбиті, деякі вигоріли вщент, розбита й школа та храми. Люди які повернулися чекають на допомогу будматеріалами від волонтерів та місцевої влади. Про відновлення життя в БогородичномуВлітку 2022 року російські військові захопили населений пункт, вже восени — 11 вересня Сили оборони України звільнили Богородичне. — у репортажі.

Микола: розмінував подвір'я сам

Пошкоджена покрівля, вибиті шибки, розбитий паркан та посічене уламками подвір'я — в такий будинок після евакуації повернувся 78-річний Микола.

"Сарайчик був, там батьки, коли ще жили, корова була, поросятка", — розповідає чоловік.

Пошкоджений будинок після російської окупації у Богородичному на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

Покинув Богородичне чоловік минулого року в травні, коли в селі почалися бої. До Святогірська тоді йшов пішки.

"Снаряди лягали, вже в погребі був. Обвалилася пригребиця, сам погріб цілий. На куту будинку теж прильоти були, але це вже після того, як я поїхав", — згадує Микола.

Житель Богородичного Микола. Фото: Суспільне Донбас

В евакуації, в Черкаській області, довго жити чоловік не зміг, повернувся два місяці тому. Тепер планує встигнути до зими полагодити хату. Все робить власноруч.

"Та я розмінував сам. Приїхав. У ясну погоду, не в туман, обходив навколо хати та по доріжках, і по городу, це зараз там бур'ян в пояс, а тоді не було і дивився все це. Тут тільки стіни. Треба дах, треба вікна, двері, все це робити. Пічка ціла, дякувати богові", — розподає чоловік.

Пошкоджена споруда після російської окупації у Богородичному на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

Євген та Ольга: годували 17 собак

Відбудовують свою оселю самотужки і Євген з Ольгою, подружжя повернулося взимку.

"Ми тут сіли, і плакали, тут все зруйновано було. Скло, шифер, земля. Ми коли повернулися додому у нас дахів не було, пів року нас вдома не було, землю з городу покидало на дахи — трава росла на даху", — згадує Ольга.

Жителі Богородичного подружжя Ольга та Євген. Фото: Суспільне Донбас

Подвір'я вже прибрали, перекрили дахи, закрили вікна.

"Даху не було, шибок теж не було. Землі насипало всередину. Тут (в хаті) город був, це ми все згрібали", — показує зруйнований будинок жінка.

Пошкоджений будинок Ольги та Євгена у Богородичному на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

У селі залишилось багато покинутих тварин, подружжя щодня готували на сімнадцятьох собак, коли до Богородичного почали повертатися сусіди, деяких собак забрали до себе.

"Двері всі побиті уламками, дах, шифер потрібен, балки, все для покрівлі", — перераховує обсяг робіт Євген.

"Ми ще були тут, коли зруйнували храм. Ту ніч ще були, а рано вранці евакуювалися: пішки, самі виходили. Росія вже була на буграх, як бачили, що місцеві пересуваються — люди до колодязів води ходили набрати — вони все це бачили та по людях стріляли з чогось важкого. Летіли ракети, прям було чутно, як вони зі свистом летять", — розповіла Ольга.

Пес відпочиває біля подвір'я у Богородичному на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

Микола: разом із синами відбудовує дім

"Голодними не будуть" — жартує Микола і показує: на стелях ростуть гриби.

Чоловік з родиною повернувся тиждень тому. Дружина з молодшими дітьми у Святогірську, чоловік зі старшими синами разом відбудовують хати.

Хочуть перевезти родину додому. Проте, каже чоловік, станеться це не раніше наступного року.

Гриби на пошкодженій стелі будинка у Богородичному на Донеччині, 30 травня 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

"Жінка перша приїхала, воно все це обвалювалося, вона бідна все це прибирала. Так само з синами я там працював, а вона сюди приїжджала, хлопців винаймала, поки накрили. Я вже сюди приїхав і починаємо. Ну, а що? Треба щось робити. Добре всюди, але домівка є домівка", — каже житель Богородичного Микола.

Житель Богородичного Микола. Фото: Суспільне Донбас

Інший житель Богородичного на час постійних обстрілів на окупації не виїжджав. Він та його мати єдиними залишалися в селі.

"Ну а чому я зі своєї Батьківщини буду виїжджати? Кому я потрібен? При тому з такою матір'ю? Людина похилого віку. Кому я потрібен? Або вона кому потрібна?", — каже чоловік.

Житель Богородичного. Фото: Суспільне Донбас

Зруйнована школа у Богородичному на Донеччині. Фото: Суспільне Донбас

Пережили обстріли в підвалі, брата та невістку, розповідає Микола, ховав сам, коли їх вбило снарядами. Каже, життя зараз налагоджується: село звільнили, обстріли стихли, сусіди повертаються.

До повномасштабного вторгнення в Богородичному жили близько шести сотень людей.

Зараз всі будинки місцевих жителів розбиті, деякі вигоріли вщент, розбита й школа та храми. Люди, які повернулися, чекають на допомогу будматеріалами від волонтерів та місцевої влади.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram