Путін спробував применшити значення атаки безпілотників на Москву — ISW

Президент Росії Володимир Путін 15 березня 2023 року в Москві на зустрічі з прокурорами РФ, фото: Getty Images

Президент Росії Володимир Путін спробував применшити значення атаки безпілотників на Москву, щоб уникнути викриття обмежених можливостей, які він має для відплати Україні, яку в РФ звинуватили в атаці дронами. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

“Путін заявив, що російські війська завдали удару по штабу української військової розвідки "два-три дні тому", і стверджував, що Збройні сили Росії продовжують відповідати на "війну України проти Донбасу", завдаючи ударів по українській військовій інфраструктурі”, — йдеться в аналітичному звіті.

Як відзначили аналітики, Путін сказав, що удар безпілотника по Москві начебто “був відповіддю Києва на російські удари”, а Міністерство оборони Росії заявило 30 травня, що російські війська здійснили "групу ударів із застосуванням далекобійного високоточного озброєння повітряного базування по головних центрах ухвалення рішень" в Україні.

“Міністерство оборони Росії не заявляло, що завдало удару по штабу української військової розвідки, і немає жодних підтверджень цієї заяви Путіна”, — наголошують аналітики.

За словами Путіна, Україна нібито намагається спровокувати відповідь і змусити Росію "дзеркально віддзеркалити" свої дії.

“Наголос Путіна на минулих і нинішніх ракетних ударах, ймовірно, є спробою дати зрозуміти, що Росія вже активно відповідає і їй не потрібно відповідати на подальші українські провокації. Путін послідовно відповідав на справжні та уявні дії України, віддаючи накази про масовані ракетні удари та використання безпілотників, що, ймовірно, пов'язано з нездатністю російських військ досягти вирішального впливу на полі бою”, — відзначили аналітики.

Як наголошують в ISW, Путін також “просував численні шаблонні наративи Кремля, спрямовані на підтримку внутрішньої підтримки російських військових зусиль і виставляння Заходу лиходієм”. Путін також зазначив, що, хоча московські системи протиповітряної оборони "працюють нормально", Росії все ще потрібно "працювати" над удосконаленням цих систем. Аналітики вважають, що йдеться про спробу випередити критику з боку російських ультранаціоналістів, які критикували неефективність російських систем протиповітряної оборони в Москві та вздовж російських прикордонних регіонів з Україною. Путін також звинуватив Україну в загрозі дестабілізації Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) та використанні "брудних пристроїв".

“Обидва стандартні російські неправдиві наративи, до яких вдається Кремль під час російських воєнних невдач”, — додали в ISW.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

  • Атака безпілотників на Москву викликала неоднозначну реакцію в російському інформаційному просторі.
  • Міністерство оборони Росії, ймовірно, намагається приховати високі російські втрати в Україні, штучно роздуваючи кількість українських жертв у війні.
  • Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель заявив, що Росія не піде на переговори, намагаючись виграти війну.
  • Російські війська провели обмежені наземні атаки на північний схід від Куп'янська та північний захід від Сватового, а російські джерела стверджують, що російські війська провели наземну атаку на південь від Кремінної.
  • Станом на 30 травня темп російських та українських наступальних операцій на Бахмутському напрямку залишається низьким.
  • Російські війська досягли незначних успіхів на тлі продовження наземних обстрілів на лінії Авдіївка-Донецьк.
  • На південному напрямку російські війська не проводили жодних підтверджених наземних атак.
  • Російські чиновники створюють внутрішні програми підтримки ветеранів, які, ймовірно, мають на меті рекламувати переваги військової служби в Росії.
  • Російські окупаційні чиновники продовжують депортувати українських дітей до Росії під виглядом надання дитячої медичної допомоги.
Фото: з сайту ISW

Напередодні стало відомо про атаку безпілотниками в районі Москви. 30 травня вранці внаслідок атаки БПЛА в кількох будівлях сталися незначні пошкодження, заявив мер Москви Сергій Собянін. Загалом у Міноборони РФ повідомили про атаку 8 безпілотниками. Водночас телеграм-канали інформують, що дронів могло бути близько 25.

Президент РФ Володимир Путін звинуватив Україну в атаці дронів на Москву і заявив, що вона стала відповіддю на російський удар "по штабу військової розвідки України", завданої "два-три дні тому".