Алкоголь під час війни: лікар-нарколог пояснив, чи допомагає спиртне боротись зі стресом

Фото: Getty images/Євген Скрипник

82% опитаних українців вживають алкогольні напої, 65% із них — роблять це декілька разів на місяць чи рідше. Такі результати онлайн-опитування опублікував Український інститут майбутнього. Також, згідно з дослідженням, декілька разів на тиждень алкоголь п’ють 15% опитаних, а ще 3% — випивають майже щодня. Респонденти зізналися, що вживають спиртні напої з метою розслабитися, відпочити та відновити сили.

Про те, чи допомагає спиртне боротись зі стресом і тривогою під час війни, в етері Суспільне. Спротив розповів психіатр, психотерапевт, нарколог Євген Скрипник.

Вживати алкоголь під час війни — хороша чи погана ідея?

Сам по собі алкоголь — не найкращий спосіб, щоб розслабитись. Коли ми починаємо вживати алкоголь, нам спочатку здається, що ми розслабляємось, ми трішки забуваємось, у нас знижується відчуття тривоги і небезпеки. Є таке поняття як "внутрішній критик". І коли ми вживаємо алкоголь, наш "внутрішній критик" вимикається, ми менше хвилюємось. Але в результаті наш стан буде погіршуватись, тривога буде наростати, сон буде порушуватись і далі виникатиме залежність від алкоголю. Тому це не найкращий варіант. Але за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я існують безпечні дози алкоголю, які не призводять до якихось розладів. До прикладу, 0,5 літра пива або 75 мілілітрів горілки на день, але за умови, якщо не пити алкоголь два дні на тиждень.

Суспільне Рівне

Як зрозуміти, що вже виникає алкогольна залежність?

— Якщо людина вживає алкоголь щодня, прокидається зранку та відчуває потяг до алкоголю, то залежність вже є. Найчастіше алкогольну залежність мають люди віком від 35 до 50 років, люди, які мають сім'ї, якийсь статус у житті. У зв'язку з тим, що зараз триває війна, такі люди мають більшу відповідальність перед своїми сім'ями, дітьми, багато хто у війну втратив роботу і через це виникає стресовий момент, люди починають вживати алкоголь, аби хоч якось розслабитись.

Особливо це стосується чоловіків, які зараз стали більше вживати спиртне. Але алкоголь — це депресант, тобто якщо у вас є депресія або тривога, алкоголь посилює ці відчуття, стан погіршується. До мене, як до лікаря-психіатра, звертаються частіше жінки. Існують стереотипи, що чоловіки самостійно можуть впоратись зі своєю нервовою системою і для цього не потрібно їм звертатись до лікаря. Тому вони частіше за жінок вживають алкоголь.

— Які альтернативи спиртному?

— Спілкування з близькими, відпочинок на природі, читання книг, фізична активність. Важливо багато рухатись, спорт дуже допомагає боротись зі стресом, тривогою.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook