Польща запровадила санкції проти 365 діячів білоруського режиму

Прапор Польщі. Ілюстративне фото: Getty Images

Міністр внутрішніх справ та адміністрації Польщі Маріуш Камінський оголосив про запровадження санкційних обмежень проти 365 громадян Білорусі.

Про це повідомляє пресслужба польського уряду.

Зазначається, що такий крок є відповіддю на вирок журналісту Анджею Почобуту, оголошений білоруським режимом.

"У зв'язку із залишенням у силі драконівського вироку у справі Анджея Почобута та репресіями білоруської влади проти політичних противників режиму Олександра Лукашенка міністром внутрішніх справ та адміністрації ухвалено рішення про включення до списку іноземців 365 громадян Білорусі, чиє перебування на території Польщі небажане", — йдеться у повідомленні.

Також підсанкційним білорусам буде заборонений в'їзд до Шенгенської зони. Окрім того, щодо них вживатиметься заморожування коштів та економічних ресурсів.

Зокрема, до санкційного списку увійшли 159 депутатів білоруського парламенту.

"Інші депутати вже внесені до списку санкцій Польщі. Таким чином, санкції вже поширюються на всіх депутатів білоруського парламенту", — зазначили в міністерстві.

Обмеження також запроваджуються щодо суддів (76 людей), прокурорів (7 людей), представників місцевої адміністрації (32 людини), співробітників силових структур та правоохоронних органів (28 людей).

Окрім того, до списку включені представники білоруських ЗМІ, які пов’язані з режимом Лукашенка та займаються пропагандистською діяльністю (23 людини), спортсмени та спортивні активісти (24 людини), співробітники білоруських установ та державних підприємств (8 людей), а також діячі культури та науки (8 людей).

На додачу польський міністр ухвалив заморозити кошти та економічні ресурси щодо 20 організацій та 16 людей, пов'язаних переважно з російським капіталом.

26 травня Верховний суд Білорусі відхилив апеляцію журналіста, активіста польської меншини у Білорусі Анджея Почобута, якому призначили 8 років позбавлення волі.

Справа Анджея Почобута

Анджея Почобута затримали у білоруському місті Гродно у березні 2021 року. Того ж дня силовики прийшли й до інших активістів Спілки поляків: до його голови Анжеліки Борис, директора громадянської школи при Спілці поляків у Волковиську Марії Тишковської та керівника лідського відділення Спілки поляків Ірени Бернацької. Майже на два тижні раніше на зв'язок перестала виходити і директор "Польської школи" Ганна Панішева.

У березні минулого року проти Анжеліки Борис та інших осіб порушили кримінальну справу про розпалювання національної ворожнечі (частина 3 статті 130). 25 березня 2022 року Бориса відпустили під домашній арешт, а Бернацьку, Тишковську та Панішеву вислали до Польщі. Анджей Почобут тоді категорично відмовився від виїзду.

У жовтні 2022 року КДБ Білорусі вніс Анджея Почобута до списку осіб, причетних до терористичної діяльності.

8 лютого 2023 року Гродненський суд у Білорусі засудив опозиційного журналіста, члена правління Спілки поляків білорусі Андрія Почобута на вісім років позбавлення волі посиленого режиму. Його визнали винним за статтями про розпалювання ворожнечі (стаття 130 КК) та заклики до дій, спрямованих на заподіяння шкоди нацбезпеці (стаття 361 КК). Судовий процес у справі відбувався у закритому режимі.

Як повідомляло видання Rzeczpospolita серед епізодів кримінальної справи проти активіста – "розмови про радянську агресію проти Польщі", стаття в Gazeta Wyborcza про розгін протестів у 2020 році та матеріал 2006 року про командира польського антикомуністичного підпілля у Гродненській області.

Судовий вирок викликав протест в урядових колах Польщі, зокрема з боку президента та прем’єр-міністра країни. Сейм Польщі прийняв спеціальну резолюцію, в якій закликав ввести санкції проти людей режиму Лукашенка, відповідальних за репресії проти етнічних поляків. До МЗС Польщі з цього приводу був викликаний тимчасово повірений у справах білорусі в Польщі. Правозахисні організації визнають Почобута політв'язнем в Білорусі.