Рада затвердила санкції проти Ірану — нардеп

Верховна рада. Фото: УНІАН

Верховна рада схвалила проєкт постанови №9333, який затверджує пропозицію Ради національної безпеки і оборони про застосування санкції щодо Ірану на 50-річний термін.

Про це на своєму Telegram-каналі повідомив нардеп від фракції партії "Голос" Ярослав Железняк.

"Парламент схвалив #9333 щодо пропозиції РНБО про застосування деяких секторальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Ісламської Республіки Іран строком на 50 років", — написав він.

За словами Железняка, постанову підтримали 458 народних обранців.

Що відомо про санкції проти Ірану

28 травня президент Володимир Зеленський запропонував Верховній раді запровадити санкційні обмеження проти Ірану. Відповідний проєкт постанови зареєстрований на сайті парламенту.

"Відповідно до статті 93 Конституції України та частини другої статті 5 Закону України "Про санкції" вношу на розгляд Верховної Ради України проєкт Постанови Верховної Ради України "Про затвердження рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 травня 2023 року "Про застосування секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Ісламської Республіки Іран", — йдеться у поданні.

Серед іншого санкції передбачають:

  • заборону торговельних операцій з товарами і послугами, на міжнародні передачі яких поширюється дія закону "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" з резидентами Ірану;
  • повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень резидентами Ірану територією України, пов’язаних із вищезгаданими операціями;
  • запобігання виведення капіталів резидентами Ірану за межі України;
  • заборону передання резидентам Ірану технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності;
  • заборону інвестицій в Іран та на користь резидентів Ірану.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні і цивільні обʼєкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати дрони-камікадзе з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research — групи, що вивчає зброю, яка застосовується під час різних військових конфліктів повідомили, що Росія модифікувала іранські дрони "Shahed-131", переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.