Словенія визнала Голодомор геноцидом українців

Словенія. Ілюстративне фото: pixabay

Парламент Словенії підтримав декларацію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Про це повідомляє 24UR.

"67 голосами "за" та 8 "проти" Державні збори ухвалили декларацію пам'яті про Голодомор — масовий голод в Україні у 1932 та 1933 роках. Декларацію підтримали всі парламентські фракції, окрім лівих. Разом із нею Словенія приєдналася до групи із понад 20 країн, які вже визнали голод геноцидом", — йдеться у повідомленні.

Як зазначає видання, представники всіх парламентських фракцій, за винятком лівої, у дебатах перед голосуванням зійшлися на думці, що ухваленням декларації Державні збори чітко висловлять солідарність з українським народом та допоможуть інформувати широку громадськість про злочин.

При цьому лідер парламентської групи соціал-демократів Яні Предник, який також є одним із прихильників декларації, вказав на дебатах у Державних зборах, що цього року відзначається 90-річчя голоду, який за масштабами та трагедією є одним із найбільших гуманітарних катастроф та злочинів проти людства у ХХ столітті.

"Через нього загинуло від 4,5 до 7 мільйонів людей, а голод був прямим результатом навмисної конфіскації зерна радянською владою", — сказав він, нагадавши, що радянська влада на той час заперечувала факт голоду перед міжнародною громадськістю і відмовилася від міжнародної допомоги.

Преднік додав, що брехня про голод 1932-1933 років досі поширюється Росією, щоб заручитися підтримкою своєї нинішньої агресії проти України.

Державний секретар Міністерства закордонних справ Самуель Жбогар заявив, що уряд підтримує декларацію.

"Уряд приєднується до засудження трагедії, що стала причиною страждань та загибелі мільйонів українців та мешканців інших радянських республік", — додав посадовець.

При цьому він попередив, що Росія, як і раніше, розкрадає запаси українського зерна і обмежує його експорт до країн, які його потребують.

Депутат від соціал-демократів Даміан Зрім і депутат від "Свободи" Душан Стоянович зазначили, що ухвалення декларації стане чітким сигналом для громадськості про те, що такі звірства не повинні повторюватися, а також слугуватиме додатковим зобов'язанням поважати права людини.

"Ми також закликаємо Росію визнати голод, взяти на себе відповідальність і вибачитися за нього", — наголосив Стоянович.

Ініціатива прийняття декларації також слідує за резолюцією Європарламенту, ухваленої минулого року, в якій той закликав країни та міжнародні організації визнати голод геноцидом, пише видання.

Президент Володимир Зеленський подякував Словенії за цей крок.

"Я вдячний словенським парламентарям за прийняття декларації, яка вшановує пам'ять мільйонів жертв голодомору в Україні у 1932 та 1933 роках", — написав він у своєму Twitter.

Президент додав що міжнародна коаліція держав, відданих відновленню історичної справедливості, продовжує зміцнюватись.

"Разом до правди, а отже, й відповідальності", — підсумував Зеленський.

Які країни визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Голодомор 1932 — 1933 років в Україні", яким Голодомор визнаний геноцидом українського народу.

15 грудня 2022 року Європейський парламент ухвалив резолюцію з приводу дев'яностих роковин Голодомору в Україні, яка визнає події тридцятих років минулого століття геноцидом українського народу.

Станом на 2023 рік Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу понад 20 країни світу. Зокрема, 10 березня 2023 року Бельгія визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Парламент Ісландії 23 березня визнав Голодомор геноцидом українського народу. 17 травня Сенат Франції також ухвалив резолюцію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українців.

Автором терміну "геноцид" та одним з ініціаторів визначення геноциду в правових термінах є Рафал Лемкін, який вважав Голодомор геноцидом українського народу.

Щороку в четверту суботу листопада українці у всьому світі вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932 — 1933 і масових штучних голодів 1921 — 1923 і 1946 — 1947 років.