Найбільше викриття НАБУ і САП: що відомо про затримання голови Верховного Суду Князєва

. Всеволод Князєв, голова Верховного Суду. Фото: Пресслужба Верховного суду

НАБУ та САП підтвердили затримання голови Верховного Суду Всеволода Князєва через можливе одержання неправомірної вигоди. Наразі підозру судді не вручили.

Пленум Верховного суду висловив недовіру голові ВСУ Всеволоду Князєву та достроково позбавив його статусу очільника суду. Однак Князєв і надалі матиме статус судді — повністю звільнити його з судової системи може лише Вища рада правосуддя. Також лише ВРП може дозволити арешт Князєва за клопотанням прокуратури.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Що кажуть в НАБУ і САП

“Викриття, яке ми зробили — це найбільш резонансна справа за період діяльності НАБУ та САП, найбільше викриття найвищої посадової особи в судовій гілці влади”, — сказав директор НАБУ Семен Кривонос.

За його словами, НАБУ отримали інформацію про діяльність злочинного угруповання із залученням посередників суддів у судовій гілці влади з залученням керівництва у цій сфері.

Як розповів Кривонос, зокрема, зафіксували низку контактів власника групи "Фінанси та кредит" бізнесмена Костянтина Жеваго з одним із власників адвокатського об'єднання яким користувалися для прикриття злочинної діяльності.

Йшлося про домовленість щодо неправомірної вигоди на користь високопосадовців суду "за ухвалення потрібного для цього підприємця рішення", розповів керівник НАБУ.

“За кілька днів після встановлення контакту 15 березня мало відбутись засідання по даній справі, предметом якого було обговорення. Внаслідок попередньої домовленості — засідання було перенесене, щоб можна було відтягнути час для акумулювання коштів”, — зазначив Кривонос.

За його словами, паралельно почалась передача коштів від бізнесмена до адвоката, і уже 19 квітня Верховним Судом було ухвалено рішення.

“На початку травня адвокат-учасник цього злочинного угрупування отримав від керівництва Верховного Суду вказівку, щодо розподілу цієї неправомірно вигоди серед учасників злочинного угрупування — суддів”, — додав директор НАБУ.

За словами Кривоноса, 3 травня була отримана перша частина неправомірної вигоди, а 15 травня передали другу частину, “яка була зафіксована на гарячому".

Як розповів на брифінгу керівник САП Олександр Клименко, про існування так званого “бек офісу” суду, що прикривався наданням легальних юридичних послуг, дізналися ще не початку року. Документування його роботи було складним.

“Певне адвокатське об'єднання виступало посередником між керівництвом суду і тими особами, які бажали за неправомірну вигоду вирішити свої питання у суді. Це стосувалось не лише Верховного Суду, а й більшості судів на території України”, — сказав Клименко.

Він додав, що цим фактам “буде надана оцінка, вони перевіряються у ході досудового розслідування”. За словами Клименка, важливо, що НАБУ і САП вдалося розкрити саме діючу схему, а не таку, що вже припинила своє існування.

“Документування було складне. Бо фігуранти вдалися до конспірації, бо моделювали свою поведінку, була втеча певних осіб, використовували банківські ячейки, користувалися несправжніми іменами та прізвищами”, — розповів начальник відділу САП Олександр Омельченко.

Станом на зараз затримані дві людини, повідомив прокурор САП. Кошти вилучено.

"Підозру на даний час ще не вручили. Оскільки Кримінально-процесуальний кодекс дає нам 24 години для вручення повідомлення про підозру", — пояснив представник САП.

За його словами, повідомлення про підозру готується і буде вручено.

"Ми будемо звертатись до Вищої Ради правосуддя з певними клопотаннями про забезпечення заходів кримінального провадження щодо голови суду. На цей час затримано голову ВС і вживаються заходи щодо перевірки інших осіб, їхньої причетності до кримінального правопорушення", — сказав Омельченко.

"Це чорний день в історії суду". Верховний Суд ухвалив заяву щодо ситуації довкола Князєва

16 травня відбувся Пленум Верховного Суду, повідомляють кореспонденти Суспільного.

На пленумі зі 168 судів Верховного Суду були присутні понад 140 суддів. 142 голосами судді ухвалили заяву, у якій взяли на себе повну відповідальність за події, “що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників”.

“Верховний Суд бере на себе повну відповідальність за події, що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників. Судді Верховного Суду шоковані зазначеними подіями. Верховний Суд наголошує, що повне об'єктивне розслідування всіх обставин сприятиме якнайшвидшому встановленню істини та встановленню справедливості. За будь-який корупційний злочин має бути невідворотне покарання”, — наголосив секретар Пленуму Верховного Суду Дмитро Луспеник.

Судді та працівники Верховного Суду добровільно та повною мірою співпрацюють зі слідством, відзначив представник суду. Судді Верховного Суду також наголосили, що корупційні діяння у судах будь-яких ланок, а тим більше у Верховному Суді завдають непоправної шкоди репутації та довіри до суду, нищать авторитет правосуддя.

“Верховний Суд діяв і буде діяти за принципом "самоочищення", вживаючи всіх необхідних заходів. Це чорний день в історії суду. Ми мусимо бути гідними та витримати цей удар”, — заявили судді.

Також 138 із 142 суддів Верховного Суду підписали подання про недовіру голові Верховного Суду Всеволоду Князеву, передає кореспондент Суспільного.

Пленум Верховного Суду 16 травня 2023 року. Фото: Нікіта Галка, Суспільне

Як передає кореспондент Суспільного, судді Верхового Суду проголосували за скликання пленуму, щодо висловлення недовіри голові Верховного Суду. Початок пленуму запланований о 15:30.

Рішення пленуму ВСУ

Під час пленуму судді сформували лічильну комісію та обрали голову і затвердили бюлетені. Після цього почалося голосування. Станом на 17:10 розпочався підрахунок голосів. Для висловлення недовіри голові ВСУ потрібно 85 і більше голосів суддів.

За результатами голосування 140 суддів висловили недовіру голові Верховного суду. Двоє проголосували проти. Після цього пленум 137 голосами затвердив постанову про висловлення недовіри Князєву.

Після оголошення недовіри, судді перейшли до голосування за позбавлення Князєва повноважень голови ВСУ. За таке рішення також проголосували 137 суддів.

Радниця голови Верховного Суду сказала, що зв‘язку із Князевим немає. Чи надали йому адвоката і де він перебуває — невідомо.

За законом, повноваження голови ВСУ надалі здійснюватиме суддя, який має найбільший стаж роботи у суді. Головою Верховного суду став Дмитро Луспеник.

Пленум Верховного суду. Фото: Суспільне / Нікіта Галка

Однак, попри усунення з посади, Князєв і надалі матиме статус судді — повністю звільнити його з судової системи може лише Вища рада правосуддя. Також лише ВРП може дозволити арешт Князєва за клопотанням прокуратури.

15 травня НАБУ і САП заявили про викриття схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного Суду.

Правоохоронці затримали чинного голову Верховного Суду Всеволода Князєва та вилучили 2,7 млн дол.

16 травня у Верховному Суді скликали позачерговий пленум, який розпочався о 14 годині.