У Раді розповіли, що передбачає реформа ВЛК

Ексклюзивно
Михайло Радуцький. Фото: УНІАН

Верховна рада підтримала закони щодо удосконалення роботи військово-лікарських комісій і питань оформлення документів для лікування військовослужбовців. Голова комітету ВРУ з питань здоров’я нації Михайло Радуцький пояснив, що передбачають законопроєкти №9154 та №9158.

Про це він сказав в етері телемарафону "Сдині новини".

"Що стосується законопроєкту №9154, ми дуже багато співпрацювали з Масі Найємом, чули не від держслужбовців, а від військових, які стикнулися з проблемами проходження ВЛК. Робоча група під головуванням прем'єр-міністра розробила дорожню карту, що маємо зробити, щоб ця ганьба, яка відбувається останнім часом з ВЛК, не існувала в країні", — сказав нардеп.

За словами Радуцького, закон №9154 вніс зміни у ст. 70 Основ законодавства охорони здоров’я громадян України і розширив перелік установ, де можуть бути організовані ВЛК.

"Це медичні установи комунальної власності, державної власності, медустанови МВС, СБУ. Також цей закон відкрив можливість постанові уряду, по якій сьогодні НСЗУ затвердила пакет медичних гарантій, який буде сплачувати медустановам за надання послуги ВЛК", — зазначив він.

Закон №9158, за словами нардепа вніс зміни в Статут Збройних сил України, що дозволить провести діджиталізацію.

"Це дає можливість уникнути необхідності надання паперових довідок, підписаних командиром тієї частини, де служив військовий. Не думаю, що це буде "Дія", але все це буде оцифровано, буде в електронній системі здоров’я. Саме для того ці два законопроєкти ухвалювалися. Не думаю, що довго будуть підписувати спікер і президент України", — сказав Радуцький.

Він зазначив, що уряд вже розробив кілька постанов.

"Поставлено завдання, щоб до кінця цього року ганьби з ВЛК не було. В кожному медзакладі, де проходять лікування військові, буде створена мультидисциплінарна комісія, куди буде входити лікар, що веде, лікує військовослужбовця, лікар-реабілітолог, лікар-ерготерапевт і протезист", — сказав нардеп.

Що кажуть про закони і реформу ВЛК правозахисники

Співзасновниця правозахисного центру "Принцип" Любов Галан зазначила, що ухвалені парламентом закон є наслідком роботи міжвідомчої групи, яка розробляла технічне, правове рішення, щоб запустити зміни.

"Очікувати, що закони змінять ситуацію на краще — це половина справи, тому що дуже важливо, як це буде прописано на підзаконному рівні. Як це впливатиме на швидкість, якість і технічну складову. Ці закони відкрили можливості для того, щоб запустити ці процеси. Але ми дуже чекаємо на тексти постанов, щоб побачити, як нарешті розробники цих змін бачать застосування на практиці", — сказала вона.

За словами Галан, щоб змінити ситуацію з ВЛК, недостатньо ухвалити закони — є рамкові речі, які мали бути змінені, або "важливі процедурні речі, які можна було змінити тільки на рівні закону".

"Військовослужбовці мають знати, що відповідно до нового порядку і цього закону, максимально скорочується час отримання довідки про обставини травми. Це важливий документ для військових, який впливав і на проходження лікарської комісії, навіть на питання чи треба її перепроходити чи ні, і на питання МСЕКуМедико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад в системі охорони здоров'я, що проводить медико-соціальну експертизу особам, які звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.", — сказала вона.

Правозахисниця наголосила, що питання щодо "інших больових точок", вирішуються не тільки зміною правової рамки, а створенням інфраструктури, фінансуванням, створенням сервісу і вимог до нього у відповідних закладах охорони здоров'я, де відбуваються ВЛК.

За словами Галан, це все лягло в основу дорожньої карти, яку затверджено на Кабміні.

"Дуже важливим буде налагодження процесу автоматизації документообігу, технічне рішення для цього. Для цього потрібна правильна інфраструктура, правильна система. Яким чином, наприклад, будуть передаватися документи з військової частини до закладів охорони здоров’я, із закладів охорони здоров'я до, наприклад, ТЦКТериторіальні центри комплектування та соціальної підтримки", сказала вона.

Правозахисниця пояснила, що до сьогодні це були не зовсім поєднувані системи. Наприклад, у військових закладах охорони здоров'я медичної інформаційної системи не існувало.

"І зараз команди з МО, їхнього департаменту по діджиталізації, з МОЗу розробляють те, як буде працювати ця модель. Ми очікуємо, що це буде прописано у постанові. Речі, які стосуються сервісу і безбар'єрності. Частина військових мають потреби в інклюзивності приміщень, в які вони приходять. Це речі, які мають бути змінені. В цю дорожню карту вони увійшли. навіть були певні розрахунки, скільки потрібно, щоб це запроваджувати", — сказала Галан.

2 травня Верховна Рада в цілому прийняла законопроєкти №9154 та №9158 щодо удосконалення роботи військово-лікарських комісій і питань оформлення документів для лікування військовослужбовців.

Що відомо про реформу військово-лікарських комісій

30 січня очільник Мінцифри Михайло Федоров заявив, що міністерство планує реформувати процеси ВЛК, зокрема провести цифровізацію цих процедур.

На початку лютого заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Міноборони вдосконалює роботу військово-лікарських комісій і вже створено єдиний медичний простір цивільної та військової медицини, а також була розширена система військово-лікарських комісій.

За її словами, Міноборони спільно з МОЗ та Мінцифри відпрацьовують основні 5 напрямків удосконалення роботи ВЛК:

  • прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
  • запровадження електронних черг;
  • використання електронного документообігу у процесах ВЛК;
  • перегляд кількості комісій;
  • сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.

Читайте також

Росіяни намагаються заблокувати Авдіївку, Сили оборони за добу відбили 40 атак. 411 день війни. Онлайн

Без довгих черг: у ВР готують зміни до закону про військово-лікарську комісію

Цифровізація ВЛК, українські дрони та запуск офлайн-освіти — інтервʼю з віцепрем'єром Федоровим