"Ми всі хочемо бачити тут іншого Володимира" — Зеленський виступив в МКС у Гаазі

Президент України Володимир Зеленський виступає з промовою "Немає миру без справедливості для України" в Гаазі, Нідерланди, 4 травня 2023 року. Фото: AP

Президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до Нідерландів у четвер, 4 травня, виступає у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі щодо Росії.

Під час свого виступу президент України заявив про важливість притягнення до відповідальності за війну проти України та скоєні злочини президента РФ Володимира Путіна.

“Безумовно, ми всі хочемо бачити тут іншого Володимира. Ми хочемо бачити його в Гаазі. Того, хто заслуговує бути тут за злочинні дії. І це має бути здійснено тут — у столиці міжнародного права. Я впевнений, що це станеться, коли ми переможемо, а ми переможемо. І ми переможемо не лише на полі битви, не лише у двобої з цією агресією”, — сказав Зеленський.

У своєму виступі президент наголосив, що світ об’єднується довкола допомоги Україні. За його словами, йдеться про більш, ніж долю однієї країни, більше, ніж протидію одному агресору.

“Ми маємо зупинити злочин агресії, який з’являється часом у головах тих, хто звик до безкарності. Саме безкарність відкриває двері до агресії. Якщо подивимось на будь-яку агресивну війну у світі, то побачимо, що їх об’єднує одна єдина річ — ті, хто почав цю війну, не вірили, що їм доведеться коли-небудь нести відповідальність за скоєне. Що вони муситимуть відповідати за війну, але війна повинна отримати осуд”, — сказав Зеленський.

Зеленський заявив, що тривалого миру після перемоги можна досягти лише завдяки таким цінностям як свобода, верховенство права, необхідність забезпечити повноцінне правосуддя. Не можна допустити гібридного імунітету, гібридного миру, який пов’язаний із припиненням бойових дій на фронті.

“Дійсний мир, дійсне правосуддя, дійсні справедливість — саме те, що нам потрібно зараз, а не гібридні форми”, — наголосив президент.

“6139. Це конкретна кількість воєнних злочинів, скоєних росіянами лише у квітні. Внаслідок цього загинули 207 цивільних мирних, з них 17 дітей. Ще більше 400 цивільних громадян отримали поранення лише за минулий місяць. Вчора, лише вчора, у Херсонській області, Росія вбила 23 людей, 48 — зазнали поранень. Наголошую, ми говоримо про цивільних”, — сказав Зеленський.

Він додав, що злочин агресії РФ почався понад 9 років тому окупацією українських земель, українського Криму. Тоді росіяни принесли на Донбас гібридну війну.

“Сотні тисяч воєнних злочинів, сотні тисяч жертв. Російська ракета вбила 23 жителів міста Умань. Мільйони ударів, завданих Росією на Донбасі, кожна людина, убита окупантами у Бучі, у фільтраційних таборах, які вони створили на нашій незалежній землі. Кожен в’язень замучений у російському полоні, кожне місто спалене внаслідок війни. Давайте згадаємо жертв нідерландського рейсу МH17. Вони стали жертвами росіян і загинули від рук росіян”, — сказав президент.

Читайте також: Зеленський прибув із візитом до Нідерландів

За його словами, повинна існувати відповідальність за злочин російської агресії. І цього можна добитися лише завдяки трибуналу. Європа і світ вже мали справу з чимось подібним — і побачили результати у висновках міжнародного трибуналу у Нюрнберзі. Ініціація війни — міжнародний злочин, який відрізняється від решти злочинів тим, що він містить у собі все зло інших злочинів, заявив президент.

Він додав, що потрібно трансформувати досвід Нюрнберзького процесу у нові операційні правила. Саме тому Україна виступає за створення такого трибуналу.

“Ми хочемо продовжити традицію обов’язкового покарання за такі злочини, агресію, як гарантію неповторення такої агресії. Якщо ми хочемо справедливості, ми не повинні шукати виправдань, не повинні посилатися на недоліки існуючого міжнародного права, натомість маємо ухвалювати свідомі рішення, які виправлять недоліки, що, на жаль, існують у міжнародному праві”, — відзначив Зеленський.

За його словами, саме це мали на увазі ініціатори Нюрнберзького процесу, саме це потрібно зробити зараз. Будь-що інакше, за словами Зеленського, буде слабкістю.

“Ми не можемо, заради наших дітей майбутнього, поступитися ідеями такого трибуналу. Сталість миру виникає внаслідок повноцінної справедливості.  Зокрема і щодо вироку проти агресора. Часом світ боїться віддатись повністю справедливості, але я хочу закликати світ — не потрібно боятись. Агресор повинен відчути усю повноту справедливості, спрямовану проти нього”, — сказав президент.

Йдеться про історичну відповідальність. Це стосується і України, і, потенційно, нових воєн. Світ повинен відчути себе повністю убезпеченим, наголосив президент.

Він також розповів, що український суд забезпечує відповідальність за більшість злочинів, скоєних російськими окупантами. Зеленський також вдячний Міжнародному кримінальному суду за його роботу заради справедливості правосуддя. Але одна єдина інституція, здатна відреагувати на первинний злочин, — злочин агресії — це трибунал.

“Саме трибунал, а не щось гібридне, яке може формально дозволити закрити тему, але буде компромісом. Коли ми, як політики, кажемо: “Справу, начебто, закрито”,  ми повинні мати справжній, повноцінний трибунал та справедливість”, — заявив Зеленський.

Президент подякував Нідерландам за допомогу у створенні спецтрибуналу, а також за створення центру із розслідувань воєнних злочинів при МКС та створення у Гаазі реєстру збитків від злочинів, скоєних російською армією.

Суспільне транслювало виступ президента наживо з українським перекладом.

Читайте також: Україна може отримати сучасні винищувачі після контрнаступу — Зеленський у Фінляндії

Зеленський після візиту до Фінляндії прибув до Нідерландів. У Гаазі він вже зустрівся з президентом сенату Яном Брауном та головою палати представників Верою Бергкамп.

Речник президента Сергій Никифоров повідомив, що у програмі візиту — відвідини Міжнародного кримінального суду та зустріч із його президентом Пьотром Хофманскі та секретарем Освальдо Завала Агілером.

Також Володимир Зеленський зустрінеться окремо із прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та у тристоронньому форматі також із прем'єр-міністром Бельгії Александером де Кроо. Буде й аудієнція у короля Віллєма-Александра і візит на базу військово-повітряних сил Нідерландів.

Це перший візит Зеленського до Нідерландів як глави української держави. Як повідомляє нідерландська державна телерадіомовна корпорація NOS, він летів урядовим літаком Нідерландів.

Читайте також

РФ вночі атакувала Україну, Зеленський в Нідерландах, США виділили новий пакет допомоги. 435 день війни