Розгляд справи щодо усунення перешкод у користуванні майном Лаври перенесли

Києво-Печерська лавра. Фото: УНІАН

Господарський суд міста Києва сьогодні, 1 травня, продовжив підготовче засідання у справі за позовом Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" до УПЦ МП про усунення перешкод у користуванні майном. Через те, сторона відповідача не була ознайомлена з деякими матеріалами, що додаються до справи, слухання перенесли на 11:00 5 червня, повідомляє кореспондентка Суспільного.

На засіданні Національний заповідник "Києво-Печерська Лавра" вніс уточнення до позову. Як розповів Суспільному начальник юридичного відділу заповідника Іван Прокопенко, сторона внесла уточнення щодо конкретних об'єктів, які має звільнити монастир.

Розгляд у Господарському суді справи щодо усунення перешкод у користуванні майном Лаври. Київ. 1 травня 2023р. Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

"Першочерговий позов був поданий, де було написано лише про те, щоб усунути перешкоджання користування майном і не зазначено перелік об'єктів або зазначено лише майно, яким визначено відповідно до договору. На сьогоднішній день по уточненню позовної заяви визначено в прохальній частині сам перелік цих об'єктів. Він нічим не змінюється, який був і самим договором, просто він в прохальній частині зазначений", — сказав Прокопенко.

Крім того, до позовних вимог додали документи.

"Постанову Кабінету Міністрів від 2012-го року, щодо передання Свято-Успенській Києво- Печерської Лаври в користування зазначених об'єктів. На підставі цієї постанови було розпорядження Міністерства культури щодо передачі, і ці документи були саме основою і підставою для укладання цього договору — тому були додані ці документи. І останній документ — це документ 2023-го року про втрату чинності постанови Кабміну номер 519 - щодо передачі в користування монастирю", — розповів Прокопенко.

Адвокати чоловічого монастиря Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ у судовій залі. Київ. 1 травня 2023р. Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

Водночас відповідач — чоловічий монастир Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ — просив суддю відхилити дані уточнення. Адвокат Микита Чекман зазначив, що заява про уточнення позовних вимог є зміною предмету позову.

"Зміна предмету позову полягає в тому, що позивач просить зобов'язати релігійну громаду взагалі звільнити вказані об'єкти шляхом виселення. Після подання заяви про уточнення вимог позивач вказує "зобов'язати усунути перешкоди у користуванні майном". Зазначається спосіб усунення перешкод, якого не було в попередній позовній заяві: "шляхом негайного звільнення вказаних об’єктів, "виселення", — заявив в судовій залі адвокат Микола Чекман.

Не погоджувалася сторона відповідача і з додаванням документів.

"Вказують щодо нових обставин, на посилання яких не було в початковому позові. Що заважало позивачу про ці обставини вказати в позові — не зрозуміло. У зв'язку з тим, що позивач фактично подає новий позов, тому що змінює підставу позову шляхом доповнення обставин, змінює предмет позову шляхом збільшення позовних вимог, вказана заява має бути залишила без розгляду", — сказав Чекман.

Дискусія щодо уточнень тривала протягом двох годин, після чого суддя ухвалила рішення все ж їх задовольнити.

Начальник юридичного відділу Національного заповідника Києво-Печерська лавра Іван Прокопенко та представники Мінкульту в залі суду. Київ. 1 травня 2023р. Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

Після засідання начальник юридичного відділу Національного заповідника Києво-Печерська лавра Іван Прокопенко пояснив уточнення щодо способу усунення перешкоджання "виселення".

"Є приміщення, у яких зараз представники монастиря знаходяться і не хочуть звільняти їх. А є інші приміщення, у яких вони здійснюють якісь свої релігійні організації, обряди, яке потрібно просто звільнити від користування. Але, дійсно, виселити з надбрами чи з якоїсь огорожі неможливо, але повинні вони її звільнити від свого користування", — зазначив Прокопенко.

Адвокат чоловічого монастиря Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ Микита Чекман зазначив, що сторона відповідача ні в якому разі не визнає факт одностороннього розірвання договору. А всі дії, які наразі відбуваються в Києво-Печерській лаврі з приводу роботи комісії, примусового виселення, назвав неправомірними.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра", повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

З 29 березня з УПЦ МП розривають договір про оренду Нижньої Лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, що займає частину Лаври, заявив про відмову звільняти приміщення.

Народні депутати звернулися до СБУ з проханням прослідкувати, аби з Лаври не зникли мощі та ікони.

21 березня в Києво-Печерській лаврі закрили вхід у ближні печери з мощами святих. Там почала роботу комісія, яка визначить, чи збережені музейні експонати.

29 березня сплив договір оренди національного заповідника "Києво-Печерська лавра" з Українською православною церквою МП. Представники церкви мають залишити територію Лаври. У цей день на її території представники УПЦ МП провели молебень. Представники УПЦ МП подали позов до суду щодо визнання недійсною односторонню відмову від продовження договору, і заявили, що не збираються виселятися з Лаври до закінчення судового процесу.

Читайте також

"Це удар по ідеології "русского міра" — чи покидають УПЦ (МП) Києво-Печерську Лавру