Репортаж з ЧАЕС: рік після звільнення станції. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Репортаж зі звільненої Чорнобильської АЕС, колаж Суспільного

24 лютого російська війська захопили Чорнобильську АЕС, персонал станції взяли в заручники. Суспільне поспілкувалось із працівниками ЧАЕС, які понад 20 днів працювали під тиском російських військових та тих, хто ухвалив рішення йти на заміну колегам.

Ексклюзивні кадри ротації через ріку Дніпро, спогади про роботу на окупованій станції та відхід російських військових — у репортажі Суспільне Новини про рік після звільнення атомної електростанції.

Торік, 23 лютого, Людмила із колегами заступили на зміну на Чорнобильській станції. Посеред ночі вони почули гул гвинтокрилів та важкого транспорту — по радіо на станції оголосили, що почалось повномасштабне вторгнення Росії.

Згодом Людмила Козак побачила, як до ЧАЕС лізуть "чорні чоловічки". На території Чорнобильської станції вони утримували свою техніку, копали окопи у лісі, а приміщення АЕС російській солдати використовували як базу відпочинку.

Натомість працівники без ротації працювали понад 20 днів, спали на своїх робочих стільцях та спілкувались з родиною у Славутичі таємно – телефонували за стаціонарними телефонами.

Коли працівники станції почали втрачати свідомість за роботою — росіяни домовились про ротацію. Таким чином працівники зі Славутича були змушені піти в окупацію, аби замінити виснажених колег.

Що відбувалося у Чорнобильській АЕС від початку вторгнення РФ в Україну

24 лютого російська війська захопили Чорнобильську АЕС, персонал станції взяли в заручники. Війська окупантів увійшли до зони Чорнобильської АЕС з території Білорусі.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 9 березня заявило, що більше не отримує даних від системи моніторингу ядерних матеріалів на Чорнобильській АЕС.

9 березня в Енергоатомі повідомили, що Чорнобильська АЕС та всі ядерні об‘єкти зони відчуження залишились без електропостачання.

Російські військові, які захопили Чорнобильську АЕС та інші об'єкти у зоні відчуження, 31 березня залишили ЧАЕС і двома колонами вирушили в бік українського кордону з Республікою Білорусь.

Перед тим, як 31 березня залишити ЧАЕС, окупанти вкрали комп’ютери, чайники, кавоварки, контейнери з майном, яке було на атомній станції. Вони також розграбували готель, розташований поруч з АЕС.

Офіс генерального прокурора України зареєстрував низку кримінальних проваджень за статтею "екоцид" через дії Росії на Чорнобильській та Запорізькій АЕС.

Читайте також

Рік після деокупації: як відновлюється ЧАЕС та інші підприємства з Чорнобиля

Робота на станції та пересадка легень: історія ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС

Лубінець: "Держава не повною мірою виконує гарантії щодо соцзахисту ліквідаторів аварії на ЧАЕС"