Ткаченко прокоментував перевірки Києво-Печерської Лаври та Почаївської Лаври

Олександр Ткаченко. Фото: УНІАН

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко зауважив, що інспектування приміщень Києво-Печерської Лаври відбувається у законний спосіб. Він також сподівається, що всі об'єкти, що колись були передані безкоштовно в управління різним організаціям, будуть повернуті в управління держави. Про це він повідомив у етері загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" у п'ятницю, 21 квітня.

Щодо огляду приміщень Києво-Печерської Лаври: який відсоток вже оглянуто і що попереду?

Оглянуто кілька приміщень, куди можливий був доступ. Головне, що комісія продовжує роботу і продовжить її наступного тижня. Є певні плани, при які зараз говорити не буду. Але очевидно, що після того, як правоохоронці почали діяти стосовно і митрополита Павла, і порушників громадського спокою, ситуація трошки змінюється. Ми сподіваємось на те, що надалі вона буде відбуватися у більш цивілізований спосіб.

Хочу наголосити, що ще є одне важливе рішення, яке прийняв уряд вчора на засіданні: повернуто в управління держави 19 корпус Лаври, де незаконно знаходилась організація "Утопік", на чолі якої зараз стоїть колишній міністр часів Януковича пан Куленяк. Ми діємо в цілому по Лаврі. Мова не йде тільки про Нижню Лавру, а про всі обʼєкти, які якимсь дивним чином в різні часи були передані безкоштовно в управління різним організаціям.

Яка доля будівлі після повернення в державну власність?

Ми хотіли б в цілому мати концепт управління і користування територією Нижньої Лаври. Наше життя там має продовжуватись. Але є різні ідеї, які зараз обговорюються. У тому числі, реабілітаційного центру для військових, діяльності народних промислів та інших речей. Так само ми вивчаємо питання стосовно того, яким чином в Лаврі існували в різні часи представництва різних християнських церков. Думаю, що на фоні того, що ми побачили яким чином "управляли" (показав руками лапки – ред) деякими обʼєктами представники УПЦ МП, питання стосовно перлини української культурної спадщини, яка занесена у список всесвітній ЮНЕСКО, буде обговорюватися громадськістю.

Щодо питання, як ви сказали "управління" майном: було напередодні опубліковано фото дверей приміщення, де були охоронці, ці двері були зруйновані ножами аби чимось гострим. Як бути в такій ситуації, хто буде відшкодовувати збитки і яка буде процедура?

Українська держава дія в абсолютно законний спосіб, цивілізовано. Кожен випадок буде окремо досліджуватись і за будь-яке незаконне, неналежне користування майном усі ці люди понесуть свою відповідальність. Якщо прикриватись тим, що це було в управлінні української гілки російської церкви і лише, так би мовити, іменем Бога говорити, що ми маємо право це робити, то ні, шановні, це не вийде. Є закони України і ви маєте відповідати перед законом України.

Наприкінці березня Мінкульт подав судовий позов щодо недопуску комісії до приміщень на території заповідника. Яка доля цього позову?

Наступного тижня, наскільки я памʼятаю, має бути повторний розгляд питання у Київському господарському суді. Мова йде про те, щоб перешкоджання доступу держкомісії до цих обʼєктів було припинено. Для цього якщо буде рішення суду, а ми сподіваємось, що воно буде позитивне, буде прийнято, то в роботу приступають судові виконавці. Але ще раз хочу сказати, що ми сподіваємось на добру волю і розуміння представників УПЦ МП, які знаходяться у нижній Лаврі, наголошую зараз, незаконно. Вони прийдуть до тями і ми почнемо нормальну співпрацю і держава зможе нарешті розібратися з тим майном, яке знаходиться на території Нижньої Лаври.

Два тижні тому у Раді ініціювали ще і Почаївської Лаври. Це ще одна перлина культурна та архітектурна України. На якому етапі ця перевірка?

У нас створені комісії із перевірки використання обʼєктів як у Почаївській Лаврі, так і на території Чернігівського заповідника, де вже призупинені дії угод щодо використання деяких обʼєктів заповідника. Але кожен окремий в випадок – це кожен окремий випадок. Наприклад, у Чернігові ми знаходимося у цивілізованому діалозі з представниками УПЦ МП. В Почаєві робота тільки почалася. Там інша ситуація, порівняно із Києво-Печерською Лаврою, тому що є Кременецький заповідник, є Почаївська Лавра, є взаємовідносини між ними. У одному із храмів у Кременецькому заповіднику припинився термін угоди про використання. У нас також знаходиться справа в місцевому суді стосовно того, чому нас не допускають до цього храму. Але це – процес… Ми розпочали досить елегантно роботу з приводу викорінення незаконного перебування російської церкві в Україні упродовж більше, ніж 300 років.

Я лише зазначу, що територія Почаївської Лаври – те також українська державна власність. Раптом у когось були стосовно цього питання.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!