ВАКС не продовжив строки розслідування щодо ексголови "Нафтогазу" Коболєва

Оновлено
Засідання ВАКС у справі Андрія Коболєва, 14 березня 2023 року. Фото: Каріна Бугайченко, Суспільне

Вищий антикорупційний суд відмовив детективам НАБУ у продовженні строків розслідування у справі щодо ексголови “Нафтогазу” Андрія Коболєва, який, за версією слідства, отримав премію на 229 млн гривень більше дозволеної законом. Після цього Коболєв повідомив, що детективи НАБУ вручили йому копію нового клопотання про продовження строку досудового розслідування у справі.

“Сьогодні, 12 квітня, слідчий суддя Вищого антикорупційного суду відмовив у задоволенні клопотання детектива НАБУ про продовження строків досудового розслідування щодо колишнього Голови правління НАК “Нафтогаз України”. Відповідні мотиви та обґрунтування такого рішення буде оголошено судом 17.04.2023”, — йдеться у повідомленні на сайті суду.

Колишній голова правління НАК “Нафтогаз України” підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 191 КК України, зазначається у повідомленні.

За даними Центру протидії корупції, рішення ухвалив слідчий суддя ВАКС Олег Федоров.

“НАБУ обґрунтовувало необхідність продовження строку тим, що у справі ще незавершені експертизи, детективи не вилучили окремі документи як щодо першої частини премії, так і другої щодо банківської гарантії”, — відзначили у ЦПД.

Також у НАБУ заявили, що надіслали запит в рамках міжнародної допомоги, щоб допитати двох членів Наглядової ради в інших країнах. Лише після їхнього допиту буде можливість повно і всебічно дослідити всі питання, які підлягають з'ясуванню в рамках розслідування, зазначили у Бюро.

Читайте також: Суд зобов'язав ексголову "Нафтогазу" Коболєва носити електронний браслет і не змінив розмір застави

Натомість захист наполягав, що підстав для продовження строків розслідування немає. Воно триває з 2018 року і свідків можна було допитати раніше, заявили адвокати. Також, як відзначили у ЦПД, сторона захисту наголосила, що при продовженні строку до 6 місяців має бути обґрунтована складність кримінального провадження. Аргумент щодо експертизи захист відкинув із тим, що її результати можуть довідкриватися захисту пізніше.

Крім того, адвокати звертали увагу, що у запитах про допит свідків немає посилання на урядову постанову щодо преміювання. Це, як стверджують адвокати, може спотворити проведення допиту.

“На сьогодні строк розслідування завершується 19 квітня. Повний текст рішення суддя проголосить 17 квітня і в апеляційному порядку воно не оскаржується. САП до 19 квітня може закрити справу або завершити розслідування і відкрити справу захисту. Також обвинувачення може зупинити розслідування через виконання запитів в рамках міжнародно-правової допомоги”, — пояснили у ЦПД.

Раніше суддя Федоров також визнавав підозру у цій справі необґрунтованою. Його рішення скасувала апеляція і призначила Коболєву 229 млн грн застави.

Згодом Коболєв повідомив, що детективи НАБУ вручили йому копію нового клопотання про продовження строку досудового розслідування у справі.

"Яке прямо суперечить сьогоднішньому рішенню суду, яке не підлягає оскарженню. Яке цікаве трактування КПК", — написав ексголова "Нафтогазу".

Що відомо про справу Коболєва

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву. За версією слідства, Коболєв отримав премію на 229 млн гривень більше дозволеної законом.

20 січня Вищий антикорупційний суд оголосив перерву в обранні запобіжного заходу Коболєву до 23 січня 2023 року.

У САП повідомили, що справу щодо Коболєва за клопотанням детективів НАБУ та погодженням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочали розглядати в суді 19 січня. Прокурор наполягав на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 365 млн грн.

23 січня Вищий антикорупційний суд залишив клопотання прокурора щодо тримання під вартою Коболєва без задоволення. Спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржила рішення суду про відмову в застосуванні до ексголови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва запобіжного заходу.

Апеляція Вищого антикорупційного суду призначила ексголові правління “Нафтогазу” Андрію Коболєву заставу у розмірі 229 млн грн. Після цього ексголові "Нафтогазу" Коболєву, якого засудили через премію, почали збирати гроші на заставу.

Вищий Антикорупційний суд у вівторок, 14 березня, розглянув клопотання щодо зміни запобіжного заходу ексголові "Нафтогазу" Андрію Коболєву. Суд наклав на Коболєва додатковий обов’язок носити електронний браслет, заставу залишив на рівні 229 млн грн.

Що відомо про премію Коболєва у "Нафтогазі"

Наприкінці грудня 2019-го Україна отримала 2,9 мільярда доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Після цього керівництво НАК "Нафтогаз України" проголосувало за виплату премії правлінню компанії у розмірі 1% від цієї суми. Таким чином, сума премії становила 29 мільйонів доларів, або близько 700 мільйонів гривень.

На початку 2020 року директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що триває досудове розслідування щодо премій для керівництва НАК "Нафтогаз" за перемогу над російським Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

3 березня того ж року Кабінет міністрів заборонив виплачувати керівникам державних компаній зарплатню більш ніж 1,25 мільйона гривень. Раніше повідомлялося, що заробітна плата голови Нафтогазу Андрія Коболєва становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

У серпні 2020-го Кабінет міністрів встановив максимально допустимий розмір базової винагороди для членів наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в розмірі 246,8 тисячі гривень на місяць.

Читайте також: "Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва