На порталі ПФУ запрацював інструмент для сплати добровільних страхових внесків: що це таке

Брифінг "Нові можливості добровільної участі в пенсійному страхуванні". Фото: Суспільне/Влада Прізова

В Україні 15 мільйонів застрахованих осіб. До 7 мільйонів виїхали за кордон через повномасштабне вторгнення Росії. Але більша частина людей продовжує працювати дистанційно і сплачувати страхові внески.

Про це на брифінгу "Нові можливості добровільної участі в пенсійному страхуванні" заявила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. Окрім неї у заході брали участь заступниця керівника Офісу президента України Юлія Соколовська і голова правління Пенсійного фонду України Євген Капінус.

"У нас в загальному близько 7 мільйонів людей виїхали за кордон. З них переважна більшість – люди працездатного віку. Частина цих людей працюють дистанційно і продовжують сплачувати страхові внески", – такі дані озвучила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

Водночас голова правління ПФУ Євген Капінус висловив переконання, що таким інструментом будуть користуватися українці, які сьогодні знаходяться за межами країни.

"По даному прикладу, ми більше схиляємося до того, що цим механізмом будуть користуватися ті люди, які сьогодні виїхали за кордон. Які сьогодні справді знаходяться в умовах, коли не можуть здійснювати відповідне фінансування, тому що не можуть поки повертатися в країну та офіційно працювати, тому їм дано сьогодні механізм, який вони можуть реалізовувати", — сказав Євген Капінус.

За словами заступниці керівника Офісу президента України Юлії Соколовської, пенсійне страхування — це, зокрема, інструмент зв'язку з українцями, які знаходяться за кордоном.

"Вони можуть добровільно робити внески за допомогою цього інструменту. Це також люди передпенсійного віку, які через війну втратили роботу, і їм не вистачає буквально трохи стажу, який можна за допомогою такого інструменту фактично докупити. Це можуть бути люди, які зараз працюють, але отримують низьку заробітну плату і такими добровільними внесками можуть збільшити розмір своєї майбутньої пенсії", – зазначила Юлія Соколовська.

Вона наголосила на простоті користування інструментом для сплати страхового внеску.

"Це працює дуже просто, в кілька кліків укладається договір і робиться внесок, який людина забажає, і коли забажає. Далі система Пенсійного фонду спрацює сама та зарахує цей внесок у ваш персональний стаж у пенсійній системі", — сказала Соколовська.

Пенсійне страхування

Мінсоцполітики та Пенсійний фонд реалізували можливість для людей брати участь у пенсійному страхуванні навіть за неможливості працювати в Україні. Так, завдяки ухваленому раніше закону № 2734, українці отримали змогу сплачувати страхові внески, в тому числі з-за кордону на свою користь, чи на рахунки інших людей.

Договір укладається в електронній формі на порталі Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису.

Якщо по договору за певний місяць сплачено, наприклад 2 тисячі гривень, то для застрахованої особи, місячний заробіток який буде враховано при обчисленні пенсії збільшиться на 9 тисяч гривень.

Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.

Участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані особи, так і не застраховані особи старше 16 років.

Пенсійна система України

Пенсійна система України, яка працює зараз, спирається на принцип солідарності поколінь. Це означає, що ті, хто працюють, фінансують пенсії тих, хто закінчив трудову діяльність. Тобто внески, які робляться у Пенсійний фонд України, йдуть на виплату пенсій.

На кінець 2021 року, за даними Держстату, в Україні працювало 15,5 млн людей. Новіших даних немає, адже після 24 лютого 2022-го такі дослідження не проводяться. За даними Пенсійного фонду України, на 1 липня 2022 року пенсію в Україні отримували 10,7 млн людей.

Трирівнева пенсійна система

Пенсійна реформа в Україні розпочалася ще у 2004 році. Тоді прийняли закони "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про недержавне пенсійне забезпечення". Ціль реформи — перейти на трирівневу пенсійну систему.

Перший рівень — це солідарні пенсії. Коли громадяни, що працюють, сплачують внески до Пенсійного фонду, і з цих коштів виплачуються пенсії нинішнім пенсіонерам.

Другий рівень система пенсійних накопичень. Коли людина, роботодавець або обоє сплачують щомісячно відсоток до спеціального пенсійного фонду, яким людина буде користуватися після виходу на пенсію. Одна з переваг накопичувальної пенсії — її можна передати у спадок.

Третій рівень — добровільне недержавне пенсійне забезпечення. Завдяки йому можна накопичити додаткові пенсійні кошти для себе, близьких або працівників свого підприємства.

Зараз в Україні функціонують лише перший і третій рівні. Тобто діє змішана пенсійна система.

Читайте також

З початку війни щомісяця перераховує частину пенсії для ЗСУ. Пенсіонер Володимир Михайлов. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Індексація пенсій: виплати зростуть не менш ніж на 100 і не більш ніж на 1500 грн — пенсійний фонд

Пенсійний стаж: реформа 2018 року не відповідає реаліям війни та пандемії — експертка

У Мінсоцполітики пояснили, як і коли підвищаться пенсії та соціальні виплати