Британський суд підтвердив позицію України у справі про "борг Януковича": Що кажуть у Києві

. Президент-втікач Віктор Янукович. Фото: Associated Press

Верховний суд Великої Британії постановив, що судді мають розглядати справу про випущені за часів президентства Віктора Януковича єврооблігації на суму три мільярди доларів за повною процедурою і повинні враховувати передісторію кампанії загрозливої поведінки РФ, розгорнуту перед анексією Криму. Про це повідомляє Bloomberg.

Судді винесли своє рішення у постанові, яка скасовує спроби Росії виграти справу та дозволяє Україні відкласти будь-які подальші виплати за цими облігаціями.

Верховний суд Британії заявив, що суддя має розглянути спроби Росії змусити Україну випустити облігації, даючи зелене світло повномасштабному судовому розгляду в Лондоні.

Довгоочікуване рішення дозволяє Україні стверджувати, що облігації, продані в 2013 році напередодні революції, були частиною протиправної політичної та військової агресії з боку Москви.

"Успіх захисту України залежить від того, чи зможе вона встановити, що Росія погрожувала застосуванням сили і що ці погрози були причиною для рішення України укласти угоду. Це питання можна вирішити лише після суду", – сказав суддя Роберт Рід у рішенні.

Судді постановили, що, хоча Україна не може стверджувати, що Москва застосовувала економічний тиск, вона може стверджувати, що погрози Росії застосувати насильство проти збройних сил і цивільного населення становлять "примус". "Примус до особи та примус до речей є яскравими прикладами нелегітимного тиску", – заявили більшість суддів. Судді не дозволили Україні стверджувати, що угода була укладена без повноважень уряду. Як заявив суд, президент і міністр фінансів брали участь у підготовці запозичень.

Що кажуть про рішення Верховного суду Британії в Україні

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна здобула чергову перемогу над Росією.

"Україна здобула чергову перемогу над агресором – у Верховному суді Великої Британії у справі щодо єврооблігацій на суму $3 млрд. Суд вирішив, що захист України на підставі фактів погроз агресії РФ має отримати повну процедуру. Справедливість буде за нами!" – написав він у Twitter.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що суд Великої Британії "визнав сильну позицію захисту України".

За його словами, Україна здобула важливу перемогу над Росією на міжнародному фронті.

"Верховний Суд Сполученого Королівства направив справу про єврооблігації на 3 млрд доларів, яку ініціювала РФ проти нашої держави, на розгляд за повною процедурою в англійському суді. Суд визнав сильну позицію захисту України щодо примусу та погроз РФ застосувати силу, які Росія чинила ще у 2013 році, щоб примусити Україну випустити ці єврооблігації", — написав прем'єр у Telegram.

За словами Шмигаля, тепер Кремлю доведеться розкрити всю інформацію щодо дій проти України на відкритому судовому розгляді.

"Справедливість обов’язково переможе. Росія безумовно відповість за всі свої незаконні дії та злочини", — написав він.

Рішення Верховного суду Британії привітав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"Чудові новини в юридичній сфері. Верховний суд Великої Британії підтвердив позицію команди українських юристів у справі про облігації на 3 мільярди доларів. Тепер справа повернеться до розгляду по суті, і ми будемо наполегливо відстоювати свою позицію", — написав він у Twitter.

Що відомо про "борг Януковича"

У грудні 2013 року тодішній президент України Янукович домовився з президентом РФ Володимиром Путіним, що Росія надасть Україні кредит на 15 млрд дол. через розміщення українських цінних паперів, які викупить Москва.

Напередодні втечі з України експрезидента Віктора Януковича Росія викупила єврооблігації уряду України на суму 3 мільярди доларів. Цей борг згодом став відомий як "борг Януковича".

У грудні 2015 року Україна оголосила мораторій на виплату всіх боргів перед Росією через її агресію.

9 грудня 2019 року розпочався розгляд апеляцій Росії і України щодо рішення Верховного суду Великої Британії у справі "боргу Януковича".

Читайте також

Британський суд відклав рішення у справі "боргу Януковича"