"Гвардія наступу": як, кого і для чого набирають у штурмові бригади

. Ілюстративне фото. Шеврон на формі бійця Національної гвардії України. Фото: УНІАН

14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Дата встановлена Верховною радою у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України.

На початку лютого Міністерство внутрішніх справ України оголосило про формування добровольчих батальйонів"Гвардії наступу". Ці підрозділи націлені, зокрема, на звільнення окупованих Росією територій.

Хто і як може подати заяву на вступ, які етапи мають пройти кандидати, та скільки з них вже пройшли відбір — у матеріалі Суспільного.

Добровольці, які подають анкети на вступ до "Гвардії наступу" мають самі обрати бригаду, у якій хочуть служити. Таких бригад вісім, їх створюють на базі частин, що вже мають бойовий досвід. До складу цих формувань входять військові, які брали участь в бойових діях, зокрема, у деокупації Київщини, Харківщини, Херсонщини.

Читайте також: "Я вважаю, що моя місія — захищати Україну!" Історія добровольця Олександра, багатодітного батька

"Це суто добровільний набір. Кампанія спрямована винятково на тих мотивованих людей, які готові добровільно записатися до тієї чи іншої бригади", — розповідає заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.

Формувати "Гвардію наступу" МВС вирішило, зокрема, через велику протяжність лінії фронту та після обговорення із Верховним Головнокомандувачем, каже міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко: "У нас (у МВС — ред.) є зведені загони, які на війні ще з 2014 року. Хтось із них в свій час звільнився зі служби, хтось проходив службу далі у підрозділах прикордонної служби, нацгвардії або поліції. Після того, як ми на добровільних засадах запропонували створити один чи два підрозділи, зʼявилось багато охочих у всіх службах".

Читайте також: Що брати на війну — список необхідних речей для мобілізованого

Які є бригади та напрямки

Ядро підрозділу будь-якої бригади буде складатися із діючих військовослужбовців та поліцейських, говорить Клименко.

Від Національної гвардії України набирають добровольців у шість підрозділів:

  • Бригада "Азов";
  • 1-ша президентська бригада оперативного призначення "Буревій". Особовий склад цього підрозділу з 24 лютого обороняє Київ та воює на сході країни;
  • 3-тя бригада оперативного призначення "Спартан". Разом з підрозділами ЗСУ вони продовжують боронити Харків та область, частину Луганської та Донецької областей;
  • 4-та бригада оперативного призначення "Рубіж". У складі бригади є військові, які прийняли бій з російськими десантниками в Гостомелі на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну;
  • 14-та бригада оперативного призначення "Червона калина". Вона братиме участь у наступальних операціях на Сході;
  • 15 бригада оперативного призначення "Кар-Даг". Братиме участь у звільненні Півдня — півострова Крим та Херсонщини.

Також від Державної прикордонної служби формують 15-ий мобільний прикордонний загін Держприкордонслужби України "Сталевий кордон", а від Нацполіції об'єднану штурмову бригаду "Лють".

Банер із закликом долучатися до штурмових бригад "Гвардії наступу" в центрі Києва, 23 лютого 2023р. Банер із закликом долучатися до "Гвардії наступу" в центрі Києва, 23 лютого 2023р. Фото: Суспільне

Критерії вступу в "Гвардію наступу"

Щоб подати заяву на вступ кандидати повинні:

  • бути громадянами України;
  • мати від 18 до 60 років;
  • не мати судимостей;
  • мати фізичну підготовку.

"Основне — вольові, фізичні та моральні цінності. Набираємо добровольців, вмотивованих громадян України, які готові до виконання завдань. У бригаді будуть створені протитанкові та протизенітні підрозділи безпілотної авіації", — каже заступник начальника Південного регіонального управління з персоналу Державної прикордонної служби України Денис Рижук.

Критерії, за якими людину точно не візьмуть, назвав Ігор Клименко:

"Ми відсіємо людину, яка була колись засуджена за скоєння тяжкого злочину. Відсіємо людину, яка має низькі моральні якості. Бо вони впливають на все оточення. Відсіємо того, хто сумнівається. Хто настільки індивідуальний, що не може працювати у колективі".

Читайте також: Перші добровольці батальйону "Лють" на Тернопільщині пройшли останній етап відбору

Як вступити

Перший етап — подання заяви. Зробити це можна у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Перелік адрес — тут. Також, можна подати онлайн заяву на сайті "Гвардії наступу". Крім того, бажаючі також можуть подати анкету у місцях дислокації підрозділів.

Другий етап — кандидату потрібно пройти військово-лікарську комісію в медичних підрозділах системи МВС, скласти психологічне тестування та певні фізичні нормативи, а після цього пройти відповідне навчання.

"Перший етап підготовки — це індивідуальне навчання: вогнева, домедична і тактична підготовка. Другий етап — навчання за фахом і спеціальність, а третій етап це підготовка у складі відділень, взводів і рот. Завдання визначає Генштаб", — розповіла офіцер пресслужби 3-ї бригади оперативного призначення "Спартан" Анастасія Павленко.

За словами Ігоря Клименка, кандидатів вчитимуть тактиці, володіти справно зброєю, правильно захищати себе на полі бою і заходам безпеки.

Бойовий досвід не входить в перелік обов'язкових пунктів для прийому.

Наразі кандидати, які вже подали заяви, проходять подальші етапи відбору, військово-лікарські комісії та співбесіди з командирами підрозділів, пояснює старший офіцер Південного відділення комплектування Іміджево-видавничого центру Національної гвардії України Сергій Ящишин.

Період підготовки кандидатів триватиме 2-4 місяці, розповів Ігор Клименко. Людей будуть готувати і вливати в підрозділи поступово.

"Тобто, одні підрозділи будуть готові, а далі ми будемо готувати і додавати в цей великий підрозділ інших підготовлених людей", — додав Клименко.

Штурмові бригади "Гвардії наступу" будуть добре озброєними. "А головне – у них будуть толкові командири, каже міністр внутрішніх справ, — Ми будуємо свою політику на тому, що вони мають бути підготовлені, екіпіровані, озброєні".

Скільки заяв подали

Станом на 28 лютого, на вступ до шести бригад Національної гвардії України подано 11 868 анкет, до бригади Національної поліції України – 8 345 анкет, а до бригади Державної прикордонної служба України – 4 022 анкет. Про це Суспільному повідомив департамент комунікацій МВС.

Половина цих заявок — 50% це люди з середини системи МВС, розповів міністр внутрішніх справ.

Формування восьми штурмових бригад "Гвардії наступу" триватиме до 1 квітня 2023 року.

Читайте також