SpaceX обмежила використання українськими військовими інтернету Starlink. В ОПУ відреагували

Доповнено
. Фото: Getty Images

Американська компанія бізнесмена Ілона Маска Space X обмежила використання Україною супутникового інтернету Starlink. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, закликав компанію визначитися на чиєму вона боці у війни Росії та України.

Як передає Reuters, президентка і головна операційна директорка SpaceX Гвінн Шотвелл на конференції у Вашингтоні зазначила, що ЗСУ не повинні використовувати Starlink як зброю, зокрема керувати за допомогою системи дронами.

"Супутниковий інтернет-сервіс Starlink від SpaceX, який забезпечив українську армію широкосмуговим зв’язком для захисту від російської армії, ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї", — сказала вона.

Зазначається, що спілкуючись пізніше з журналістами, Шотвелл посилалася на повідомлення про те, що українські військові використовували сервіс Starlink для керування безпілотниками.

"Є речі, які ми можемо зробити, щоб обмежити їх здатність робити це. Є речі, які ми можемо зробити, і ми зробили", — підсумувала представниця SpaceX.

Як відреагували в Україні

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, закликав SpaceX визначитися на чиєму вона боці і припинити шукати способів завдавати шкоди.

"Рік опору України і компанії мають визначитися: або вони на боці України та права на свободу і не шукають способів завдати шкоди, або ж вони на боці РФ та її "права" вбивати та захоплювати території. SpaceX (Starlink) і місис Шотвелл повинні вибрати певний варіант", — написав Подоляк у Twitter.

Що відомо про роботу систем Starlink в Україні

Система Starlink, якою володіє компанія Ілона Маска SpaceX, може надавати доступ до високошвидкісного інтернету у віддалених місцях. В Україні інтернет Ілона Маска можна використовувати в цивільних та військових цілях.

28 лютого 2022 року до України прибула перша партія станцій супутникового Інтернету Starlink, а вже 19 квітня Starlink розпочав роботу над відкриттям представництва в Україні, повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

20 квітня в Україні скасували обмеження на користування інтернетом через термінали Starlink для всіх громадян та юридичних осіб. На період воєнного стану термінали можуть використовувати всі охочі.

14 жовтня 2022 року стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX попередила Пентагон, що може припинити фінансування надання супутникового зв'язку Starlink в Україні, якщо відомство відмовиться виплачувати десятки мільйонів доларів на місяць. В Офісі президента України зазначили, що Україна знайде рішення, щоб супутниковий зв'язок працював і надалі.

Також Маск заявляв, що Росія "активно намагається вбити" систему супутникового інтернету Starlink в Україні.

Натомість вже 15 жовтня Ілон Маск після низки заяв щодо припинення фінансування систем Starlink в Україні змінив свою позицію, заявивши, що готовий допомагати безкоштовно попри збитки.

До цього газета Financial Times з посиланням на українських високопосадовців написала, що українські військовослужбовці повідомили 7 жовтня про проблеми у роботі системи супутникового інтернету Starlink в зоні бойових дій на сході Харківської області, а також на Донеччині та Луганщині.