Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини

Ексклюзивно
Журналіст Олег Батурін на подвір'ї одного з деокупованих сіл Херсонщини, осінь 2022 Фото: Сергій Нікітенко

Олег Батурін журналіст з Каховки. Чоловік побував у російській катівні. Зараз він в Одесі, проводить тренінги для колег з документування воєнних злочинів військових РФ в Україні.

"Мене спочатку запросили у Братиславу на міжнародну журналістську конференцію поділитися своїм досвідом роботи на окупованих територіях. І це був для мене такий виклик і перший досвід проведення таких тренінгів взагалі. Так виникла ідея провести подібну творчу зустріч-тренінг в Одесі. Але розширити тему цього тренінгу, додавши також мій досвід документування воєнних злочинників у Херсонській області", — розповідає журналіст.

Олег робив матеріали з захопленої окупаційними військами Каховки, допоки його не схопили російські спецслужби. Це сталось у березні 2022 року і протримали в полоні 9 днів. Журналісту так і не сказали, за що його затримали. Олег вважає, що російські військові хотіли його залякати, аби він припинив професійну діяльність.

"Розпитували про різне: і про білоруських журналістів, які працюють у Херсоні, і про білоруських активістів, і про людей, які організовували проукраїнські мітинги в Херсоні, і про тих, хто веде телеграм-канали у Херсоні. Я не жив у Херсоні і більше фокусувався і зараз фокусуюсь на подіях саме в регіонах Херсонської області. Я не уявляю, чим я міг бути корисним окупантам", — говорить Олег Батурін.

Одеса. Журналіст Олег Батурін проводить тренінг з документування воєнних злочинів, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон

Після звільнення з полону у квітні журналіст із родиною виїхав на підконтрольну Україні територію.

Зараз Олег займається документуванням російських воєнних злочинів, які чинять військові російської федерації в Україні.

"Життя на Херсонщині і те, що відбувається на Херсонщині з 24 лютого воно не відділяється, є невіддільною частиною з тим, що відбувається в Україні, з тими воєнними злочинами, з викраденнями людей та всіма іншими злочинами, які чинять росіяни на Херсонщині", — розповідає Батурін.

Координатор "Медіабаза-Херсон" Сергій Нікітенко разом з Олегом Батуріним з вересня їздить у деокуповані населені пункти Херсонщини.

"Вирішили, що його досвід як людини, яка на практиці працює дуже багато з жертвами російських злочинів важливий. Потрібно, щоб одеські і херсонські журналісти, які тимчасово живуть в Одесі, теж почули, побачили цікаві для себе речі", — розповідає Нікітенко.

Одеса. Слухачі тренінгу Олега Батуріна обговорюють почуте на занятті, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон

Одеський журналіст, фактчекер StopFake Олександр Замковой має досвід роботи з людьми, які пережили воєнні злочини російських військових. Він спілкувався із херсонцем, який пройшов через катівні в окупації та дівчиною, яка втекла з тимчасово окупованого Мелітополя.

"Це журналістські матеріали, я не скажу, що документував воєнні злочини, але це дуже важлива інформація, яку повинен знати кожен журналіст. Об’єктивно надати суспільству інформацію, для того, щоб було можливо її використовувати, наприклад, у судових процесах для встановлення винних у цих злочинах", — розповідає Олександр Замковий.

На тренінг з документації воєнних злочинів одеська журналістка Юлія Сущенко прийшла, щоб дізнатись щось нове, адже цією темою раніше не займалася.

"Особисто у мене немає підготовки до спілкування з цією категорією людей. Іноді бувають дійсно якісь моменти, коли ти сумніваєшся, чи маєш ти право поставити це питання, чи не травмуєш ти людину, чи написати так, чи по-іншому", — говорить журналістка.

Окрім документування воєнних злочинів Олег Батурін займається викриттям колаборантів Херсонщини. Говорить, орієнтується на знакові постаті, які є показовими у своїх вчинках та діях.

Що відомо

  • 12 березня у Каховці Херсонської області російські військові викрали журналіста "Новий день" Олега Батуріна. Його утримували в полоні протягом восьми днів.

Читайте також

На Херсонському напрямку Сили оборони знищили дві російські ДРГ — Гуменюк

На Херсонщині в тимчасово окупованому Зеленому Поді війська РФ викрали двох людей

348 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber