Як війна вплинула на експорт української олії: пояснюють в Мінагрополітики

Олія. Ілюстративне фото: Суспільне Черкаси

Повномасштабне вторгнення Росії негативно вплинуло на функціонування олійно-жирового сектору в Україні. Про це в ефірі телемарафону Суспільне. Спротив розповів перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Йдеться про повну зупинку промислових підприємств у зонах бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

Як результат — зменшення кількості потенційної сировини на третину від того, що галузь могла б отримати й переробити, зазначив Тарас Висоцький.

"Це суттєві цифри — вартість такої сировини становить близько двох з половиною мільярдів доларів. Це перший фактор негативного впливу не лише на галузь, а й на економіку. По-друге, росіяни нахабно обстрілювали Миколаївський порт, де є термінали найбільших виробників олії. Через це майже вдвічі зменшилась можливість фізичного перероблення цієї продукції", — додав він.

За його словами, блокування портів Чорного та Азовського морів у перші п'ять місяців війни призвело до зупинки експорту соняшникової олії та шротуТвердий залишок насіння олійних культур після вилучення з нього олії екстракційним способом; побічний продукт виробництва олій, отриманий після екстрагування олій розчинниками.. Відтак тоді "знизилося світове споживання і був відчутний критичний дефіцит".

"Якщо ми говоримо про олійну галузь, то тут понад 90% виробництва експортується, а споживання внутрішнього ринку — становить не більше 10%. Відповідно експорт завжди відбувався морськими шляхами через Одесу, Миколаїв, Херсон, адже нашими основними покупцями були і є країни південно-східної Азії — такі, як Індія та Китай. І з початку війни цей механізм був недоступний. З підписанням зернової ініціативи, а це кінець липня 2022 року, можливість експорту морським шляхом обмежена, але все ж відновилася", — пояснив Тарас Висоцький.

На сьогодні важливо забезпечити безстрокову дію зернової ініціативи, яка завершується 20 березня 2023 року, зауважив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.

"Дуже важливо її продовжити й розширити. Зокрема, долучити великі потужності у Миколаївському порту. Такі дії допоможуть Україні відновити діяльність олійно-жирової галузі. Також важливим сигналом є анонсоване на саміті Україна — ЄС продовження безмитної, вільної торгівлі з Європою. І, звісно ж, підтримка фінансування сільськогосподарських товаровиробників у рамках урядової ініціативи "5-7-9%", аби в них була спроможність засіяти сільгоспродуктами максимальні площі", — зазначив він.

Тарас Висоцький додав: якщо вдасться ці моменти врегулювати, то Україна може розраховувати на старт відновлення олійно-жирової галузі у 2023 році.

Читайте також

  • Ціни на Рівненщині у війну: на здорожчання яких товарів скаржаться і як реагує Держпродспоживслужба
  • Аномально теплий і майже без снігу: у Рівненському гідрометцентрі проаналізували, яким був січень
  • Нова класифікація яєць в Україні. Експерт розповів, коли це відбудеться і чи зміняться ціни
  • "Маємо принципово нову систему постачання ": чи здешевшає надалі пальне в Україні — пояснює експерт
  • "На область передбачено пів мільйона": як у Рівному обміняти старі лампочки на енергоощадні

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції