Євросоюз офіційно підтримав українську формулу миру — Зеленський

Президент Володимир Зеленський / Фото: пресслужба президента

У Києві відбувся саміт Україна – Європейський Союз і за його результатами є "доволі конкретні" домовленості про те, як Україна стане ще ближчою із ЄС і вже є розуміння, що почати переговори про членство України у блоці можна цього року. Крім того, Європейський Союз офіційно підтримав українську формулу миру.

Про це у вечірньому звернення сказав президент України Володимир Зеленський.

"Цього вечора можна сказати, що Україна йде до своєї мети. Ми зберегли українську свободу. Ми захищаємо цінності України. І ми досягнемо Європейських цілей нашої держави. Сьогодні дуже відчувалась упевненість у цьому під час саміту. Ми говорили і говоримо вже як учасники європейської спільноти. І працюємо, щоб зафіксувати це де-юре", — сказав він.

Говорячи про конкретні домовленості, Зеленський зазначив, що є розуміння, що почати переговори про членство України у Євросоюзі можна цього року.

"Є розуміння партнерами також і того, що цього року маємо незмінно посилювати оборонну підтримку нашої держави й тиск на Росію, зокрема санкційний тиск. Ми говорили сьогодні про десятий санкційний пакет ЄС, який зараз готується. Є наші пропозиції щодо цього пакета – сьогодні ми їх озвучили партнерам", — сказав президент.

За його словами також обговорили зміни в українських інституціях, фінансову співпрацю, відновлення інфраструктури і реалізацію нашого Fast Recovery Plan, те, що треба відновлювати вже зараз.

Я дякую ЄК за рішення про мільярд євро, який буде спрямований саме на Fast Recovery. Готуємо більшу інтеграцію України до внутрішнього ринку ЄС – це більші доходи українських компаній, більше виробництво та робочі місця, це доходи державного й місцевих бюджетів. Тобто це те, що робить Україну реально міцнішою", — сказав він.

За словами президента, є конкретика і щодо таких напрямів, як заміна системи дитячих інтернатів у нашій країні на іншу систему, більш дружню до дітей, які не мають батьківського піклування.

"У дітей має бути родина. Виховання дітей у дитячих будинках сімейного типу – це точно значно краще, ніж стара система інтернатів. Ми зробимо цю реформу разом із Євросоюзом. Буде створений відповідний офіс, який відповідатиме за цю реформу. І вже окреслені попередні домовленості щодо цієї реформи", — зазначив Зеленський.

Він наголосив, що сьогодні Європейський Союз офіційно підтримав українську формулу миру.

"Це зафіксовано у підсумковій заяві саміту. І ми домовилися про конкретну допомогу з боку ЄС у реалізації нашої формули миру. Це вагомий дипломатичний здобуток. І ми робимо все, щоб агресія Росії стала самовбивчою для неї", — сказав президент.

Що передбачає українська "формула миру"

У жовтні 2022-го президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

12 грудня Зеленський повідомив, що Україна проведе саміт щодо виконання "формули миру".

Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.

Війна. Усі новини

Читайте також

Кремль не зацікавлений у серйозних переговорах, але хоче змусити Захід тиснути на Україну — ISW

"Формулу миру" Зеленського підтримали ключові партнери України — Єрмак