Що почитати? "Озерний вітер" Юрко Покальчук

ФОТО: Суспільне Чернігів

Якщо вам подобаються літературні твори, написані на основі українського фольклору й дохристиянської міфології, то докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови і літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік рекомендує вам прочитати повість Юрка Покальчука "Озерний вітер".

Це легкий, атмосферний літературний твір на основі легенди про походження волинського озерного вітру: лісова Царівна О закохується в юнака Волина, якого за її наказом викрадають і перетворюють на княжича лісового озера, на вічного підлітка, який ніколи не постаріє; відтепер Волин прокида­ється від зимового сну молодим хлопцем, улітку живе в ко­ханні з Царівною О, а восени мужніє. Проте ця ідилія руйнується, коли до хлопця приходить справжнє кохання, заради якого він готовий на жертви. У фіналі твору, зазнавши щастя і страждань, пізнавши вірність і зраду, милосердя і жорстокість, Волин перетворюється на волинський озерний вітер.

Ольга Лілік. ФОТО: фейсбук сторінка Оля Лілік

Деякі персонажі твору, як-от перелесник, лісовик, куць, русалки, є впізнаваними для читачів, обізнаних із творчістю Лесі Українки (її драматичною поемою "Лісова пісня"), інші – створені авторською уявою або взяті з народної міфології. Людський і фантастичний світи у повісті "Озерний вітер" співіснують, проте взаємини між їхніми представниками досить суперечливі: злі міфічні істоти, як і в "Лісовій пісні", перетворюються на добрих заради підтримання балансу й гармонії у світі.

У повісті "Озерний вітер" Юрка Покальчука є таке, що припаде до вподоби і підліткам, і дорослим читачам: романтично-трагічна історія кохання, міфопоетична основа, образно-поетичний стиль митця, майстерно передана атмосфера волинського краю.

Насамкінець зазначу, що письменник запланував цей твір як трилогію, проте не встиг реалізувати свій творчий задум.

Читайте також

Що почитати? "Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук'яненка". Віра Курико

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.