Хто і де може вручити повістку: роз'яснює юристка

Важливо
Шеврон на формі українського військовослужбовця, 28 жовтня 2022 р. Фото ілюстративне. Шеврон ЗСУ. Фото: УНІАН

30 грудня 2022 року Кабмін затвердив новий порядок військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Серед нововведень — посилений контроль за взяттям на облік та обмін даними між працедавцями та органами влади. Хто уповноважений вручати повістки, який вигляд вона повинна мати й чи можуть це зробити не за місцем реєстрації — у матеріалі Суспільного.

Хто може вручати повістку

Повістки готують та вручають працівники військкоматів або розширених територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

За новим порядком, вручати повістку призовникам, військовозобов’язаним та резервістам можуть також керівники держорганів, органів місцевого самоврядування, а також керівники підприємств, установ, організацій. "Однак, зазначені особи зобов’язані це зробити лише у випадку отримання від військкоматів відповідних розпоряджень", — коментує новий порядок адвокатка та юристка Ario Law Firm Надія Грищенко.

Як має виглядати повістка

Шаблон повістки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року.

  • Повістка — це письмовий документ, який виписується на ім’я конкретної людини.
  • Документ обов’язково має містити номер повістки, найменування посади керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його підпис, ініціали й мокру печатку.
  • Також, має бути зазначена дата вручення, адреса військкомату та час, в який потрібно прибути.

"Повістка готується завчасно, а не виписується при вас. Тому раджу уважно ознайомитися з коректним шаблоном повістки з усіма необхідними реквізитами заздалегідь, а не під час її отримання. Якщо вона оформлена правильно — ви маєте з'явитись до військкомату. Проте, цей обов’язок не виникне, якщо повістка не оформлена належним чином", — каже юристка.

Отримавши повістку, оформлену належним чином, треба з`явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Це встановлено законодавством. Зокрема, законами "Про військовий обов’язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Повістку не можуть вручити у форматі повідомлення на месенджери (Viber, Telegram тощо) або SMS, чи дзвінком на телефон. Такі дії не передбачені законодавством і не мають юридичних наслідків.

"Отримання повістки не дорівнює мобілізації та відправленню на фронт, — говорить Грищенко. — Людина має спочатку пройти ВЛК, встановити придатність до служби й лише потім вона може отримати повістку, яку ще називають "з речами на вихід" — з’явитись з речами для відбуття у військову частину".

Де саме можуть вручити повістку

Повістка вручається особисто людині, яку викликають до військкомату. Людина розписується і заповнює дату, коли вона отримала повістку. Законодавством України не визначено місце, де саме працівники військкоматів мають їх вручати.

"Тому, уповноважені можуть робити це в будь-якому місці — в парку, на робочому місці тощо. Законом це не заборонено", — коментує юристка.

Але, виписувати повістки при вас або дописувати у частково заповнений бланк повістки дані, працівники центрів комплектування не мають права, додає вона. Також, людина, якій вручають повістку має право не розписуватися за неї — якщо в повістці вказані неправильні дані отримувача, повістку вручає не уповноважена особа, немає печатки або певні дані вносили при вас.

"У такому випадку існує можливість відмовитись від підписання розписки про отримання повістки. Далі співробітник ТЦКСП має скласти акт про відмову від отримання повістки, бажано, щоб це робилось у присутності свідків. Цей акт передається на розгляд керівникам ТЦКСП, які в результаті можуть стягнути штраф за порушення правил військового обліку. Штраф можна оскаржити в суді. В такому випадку ТЦКСП має довести, що ви порушили правила військового обліку", — каже Надія Грищенко.

Якщо об’єктивних причин для неотримання повістки немає, людину можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

Мобілізація обмежено придатних до служби

Обмежено придатні до військової служби у воєнний час також можуть бути мобілізовані.

"Вони проходили й проходять військову службу, просто після ВЛК у висновку мають зазначати, яку роботу можуть виконувати. Треба дивитись порядок проходження ВЛК, але там точно виключаються виконання бойових завдань", — говорить Надія Грищенко.

Читайте також: