ПВК "Вагнер" перекидає сили з Бахмута на південь України — ISW

"Вагнерівець". Фото: Twitter / Христо Грозєв

Російські регулярні Збройні сили можуть конкурувати із приватною військовою компанією "Вагнер" на Бахмутському напрямку, при цьому керівництво найманців, ймовірно, перекидає частину підрозділів на південь України.

Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Як зазначають аналітики Інституту, введення регулярних сил Росії на лінію фронту в Бахмуті компенсувало кульмінацію наступу "групи Вагнера" і зберегло ініціативу російських операцій у районі міста, визнаючи прогноз ISW від 27 грудня про кульмінацію наступу росіян на Бахмут неточним.

"Наступ групи Вагнера досяг кульмінації, за оцінкою ISW 28 січня, але російське командування направило достатньо звичайних російських сил, щоб активізувати його, тим самим запобігши загальній кульмінації наступу на Бахмут, що триває", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, Денис Ярославський, командир українського підрозділу, що діє в Бахмуті, підтвердив, що "суперкваліфіковані" російські регулярні Збройні сили в даний момент посилюють штурмові підрозділи приватної військової компанії "Вагнер" в зусиллях із оточення Бахмута. При цьому Володимир Назаренко, інший український командувач Бахмутського фронту, також підтвердив спостереження ISW про те, що російське військове командування надіслало російські повітрянодесантні війська для участі в наступі на місто.

При цьому в Інституті не вважають, що Бахмут приречений на взяття росіянами.

"ISW не прогнозує неминучого падіння Бахмута російськими військами, хоча українське командування може віддати перевагу, ніж ризикувати неприйнятними втратами. Вкрай малоймовірно, що російські сили зможуть провести раптове оточення українських сил у Бахмуті", — зазначається в дописі.

Водночас у коментарі ISW Ярославський зазначив, що українське військове командування, ймовірно, проведе контрольоване виведення військ з Бахмута, щоб врятувати життя українських солдатів у тому випадку, якщо вважатиме, що ризик оточення міста є неминучим. Своєю чергою, офіційний представник Східного угруповання військ України Сергій Череватий 31 січня заявив, що українські сили все ще можуть ефективно перекидати підрозділи у Бахмут, зазначивши, що українське військове командування розробило кілька планів дій у надзвичайних ситуаціях для реагування на російські операції поблизу міста.

Аналітики Інституту наголошують, що російські посадовці вкотре переоцінюють військові можливості РФ для наступу на Донеччині та на театрі військових дій у короткі терміни.

"Глава "Донецької народної Республіки" Денис Пушилін заявив 31 січня, що захоплення Бахмута дозволить Росії просунутися до Краматорська і Слов'янська, приблизно на 40 км на північний захід від Бахмута. Спонсор "групи Вагнера" Євген Пригожин раніше заявляв, що середній темп просування росіян навколо Бахмута становив близько 100 метрів на день, і російським військам знадобилося вісім місяців, щоб просунутися з окупованих Попасної в Луганській області та Світлодарська до їхніх нинішніх позицій", — зазначається в дописі.

Як нагадали в ISW, Пушилін також заявив, що гіпотетичне захоплення російськими військами Вугледара дозволить РФ розпочати наступальні операції на Курахове, Мар'їнку та Покровську попри те, що російські війська намагаються захопити Мар'їнку із 17 березня 2022 року, коли Міністерство оборони Росії надало неправдиву інформацію про захоплення населеного пункту. Пушилін також стверджував, що російські війська захоплять Авдіївку, але не дав жодних пояснень про те, як росіяни прорвуть українські укріплення навколо населеного пункту, які зводились протягом майже дев'яти років.

"Очікування Пушилина щодо гіпотетичного захоплення Бахмута Росією ще раз демонструють, що росіяни продовжують зіткатися з труднощами у точній оцінці співвідношення часу та простору з урахуванням російського військового потенціалу", — наголошують аналітики.

Водночас в Інституті вважають, що регулярні російські війська можуть замінити сили ПВК Вагнера, передислокувавши їх із Бахмута на лінію фронту на півдні України. Зокрема, начальник Українського пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Євген Єрін заявив, що російські війська проводять невстановлену ротацію військ за межі Херсонської області, і що українська влада уточнює повідомлення про прибуття сил "групи Вагнера" на Запорізький оперативний напрямок. .

"Українські офіційні особи вперше повідомили про прибуття сил Вагнера на східний (лівий) берег Херсонської області 15 січня, що збіглося з кульмінацією наступу Вагнера на Донбасі зі взяттям Соледара 12 січня. Російські сили, можливо, заміщають виснажені і змучені боями сили Вагнера на користь російських звичайних частин, які, ймовірно, відпочивали і переоснащувалися після виведення росіян на східний (лівий) берег Херсонської області у листопаді", — зазначають в ISW.

Аналітики схиляються до думки, що Міноборони РФ намагається повністю витіснити сили ПВК "Вагнер" біля Бахмута, щоб зобразити традиційну російську структуру військового командування як єдиного переможця на цьому напрямку, припускаючи, що російські війська зрештою візьмуть місто.

Читайте також

Змінився порядок виплат українським військовим, США анонсували новий пакет військової допомоги. 343 день війни. Онлайн