"Висуватимемо ультиматум". Реакція країн Європи на намір МОК допустити до Олімпійських ігор Росію та Білорусь

Каміль Бортнічук, міністр спорту Польщі, фото: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Польща та Велика Британія готують коаліцію, а Данія не виключає, що допуск Росії й Білорусі призведе до бойкоту не лише з боку України.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заявив, що розглядає можливість повернути до міжнародного спорту й, зокрема, Олімпійських ігор-2024 у Парижі представників Росії та Білорусі, яких було усунуто через повномасштабне вторгнення в Україну. Допуск має відбуватися "за суворих умов" та після перевірки позиції атлетів щодо війни в Україні. Також у МОК схвалили ідею дозволити спортсменам з країн-агресорок брати участь у кваліфікаційних змаганнях у межах Азії.

Читайте також: МОК разом з Олімпійським комітетом Азії запровадить спеціальну систему квот для атлетів з РФ: який вигляд це матиме

Таке рішення різко засудили в Україні, утім, є низка інших європейських країн, представники яких так само виступили проти повернення Росії та Білорусі до спорту.

Як відреагували у Європі

Польща

Олімпійський комітет Польщі в особі президента Анджея Крашніцького виступив проти повернення росіян і білорусів до міжнародного спорту та зауважив, що рішення МОК було ухвалено виконавчим комітетом, а не його членами, серед яких є й ОКП.

"До завершення варварської війни в Україні, жодні російські та білоруські спортсмени не мають брати участі в будь-яких міжнародних змаганнях, у тому числі Олімпійських іграх, – йдеться в заяві Крашніцького на сайті ОКП. – Олімпійський комітет Польщі був, є та буде солідарним із Україною, українською нацією та спортсменами".

Засудив новий крок МОК і міністр спорту та туризму Польщі Каміль Бортнічук. Він повідомив, що Польща та Велика Британія наразі працюють над створенням "міжнародної коаліції", що об'єднається проти участі Росії та Білорусі в наступній Олімпіаді. Слова Бортнічука передає Informacyjna Agencja Radiowa (IAR).

У разі допуску країн-агресорок до Ігор Польща разом із іншими країнами готова висунути "ультиматум". Утім, за словами Бортнічука, це залежить від того, чи вдасться сформувати достатньо "ефективну" коаліцію з країн, "без яких Олімпійські ігри не зможуть відбутися".

Читайте також: Президент МОК уперше відреагував на заяву про ймовірне повернення росіян та готовність України бойкотувати Олімпіаду

Подібний намір бойкотувати змагання раніше оголосила й українська сторона. Про імовірність такого кроку, зокрема, казали міністр молоді та спорту й президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт, головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва та виконувач обов'язків президента Федерації легкої атлетики України Євген Пронін.

Естонія

Прем'єрміністерка Естонії Кая Каллас заявила, що "розчарована" наміром МОК допустити до Ігор Росію та Білорусь.

"Це політично та морально неправильно, – написала політикиня у Twitter. – Час посилювати ізоляцію, а не йти на поступки Росії. Спорт – інструмент російської машини пропаганди. Ігнорувати це – означає, ставати на бік агресії".
Литва

Член Сейму Литовської Республіки Раймундас Лопата закликав Олімпійський комітет Литви "зробити все можливе, аби не допустити російських та білоруських спортсменів до Олімпіади-2024 навіть під нейтральним прапором", цитує політика LRT.

Читайте також: "Концепція нейтрального статусу добре зарекомендувала себе". МОК опублікував заяву про ймовірне повернення росіян

"Ми не можемо з байдужістю споглядати намагання Міжнародного олімпійського комітету дозволити росіянам брати участь в Олімпіаді, – вважає Лопата. – Росія – держава-терорист. Тож робити поступки спортсменам, які тренувалися та продовжують свою професійну кар'єру в цій країні, – принизливий уклін тероризмові та зневага до жертв війни в Україні".

Латвія

Олімпійський комітет Латвії виступив із заявою, що їхня позиція щодо солідарності з Україною залишається "незмінною" та "принциповою".

"Поки в Україні триває війна, участь російських і білоруських спортсменів у Олімпійських іграх під будь-яким прапором є неприпустимою", – переконані в ОКЛ.

Норвегія

Не підтримує повернення Росії та Білорусі й Олімпійський комітет і Конфедерація спорту Норвегії. Організація опублікувала заяву, в якій запевнила, що її позиція залишається незмінною з лютого 2022 року: бан спортсменів із цих країн має залишатися в силі.

"Російське вторгнення в Україну є порушенням міжнародного права, яке спричинило серйозні проблеми з міжнародною безпекою, що має значні наслідки, зокрема, й для спорту", – вважають у NIF.

Данія

Голова Олімпійського комітету й Конфедерації спорту Данії Ганс Наторп розкритикував рішення МОК. Наразі він не виключає, що низка європейських країн розглядатиме варіант бойкотувати наступні Олімпійські ігри, якщо до них будуть допущені Росія та Білорусь, хоча сам поки не хоче "втягувати" в це данських спортсменів. Його слова передає Altinget.

"З початку вторгнення в Україну минулого лютого, ситуація не змінилася. Навпаки, вона ескалувалася", – заявив Наторп. Очільник данського комітету переконаний, що його організація не може "стояти осторонь", та нагадав про інші "провокації" Росії, що мали зв'язок зі спортивними подіями: напад на Грузію після Олімпіади-2008, окупацію Криму після Ігор-2014 та повномасштабне вторгнення в Україну після Олімпіади-2022. На думку Наторпа, необхідно "дати чіткий сигнал Росії, що це має припинитися".

Велика Британія та Німеччина

Міністерка культури та спорту Великої Британії Мішель Донелан розкритикувала ідею МОК, заявивши, що комітет "далекий від реальності війни, яку переживає український народ".

Міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фрезер, своєю чергою, назвала такі кроки МОК "хибною стежиною".

Читайте також: Володимир Зеленський написав листа Еммануелю Макрону щодо недопущення атлетів з Росії до Олімпіади-2024 у Парижі

Вибір редакції