У Чернівцях три медзаклади об'єднають в один: навіщо це потрібно і що кажуть керівники лікарень

Ілюстративне фото. Фото: Суспільне Чернівці

У Чернівцях лікарню №4 та пологовий №2 приєднають до Центральної міської лікарні. Це рішення підтримали 30 депутатів міськради на сесії 26 січня. Після об'єднання цих трьох закладів планують створити кластерну лікарню, відповідно до медичної реформи. Суспільне Чернівці пояснює, як об’єднання вплине на роботу лікарень.

Пацієнтка Надія Попеску живе у Ленківцях, втім лікується у терапевтичному відділенні четвертої міської лікарні у Садгорі, бо до цієї лікарні їй найближче. Жінка розповідає, що хворіє на цукровий діабет та перенесла два інсульти, тому потребує постійного лікарського догляду.

"Тут дуже зручно. Поруч є аптеки та магазин. Маршрутка під'їжджає прямо до лікарні. У лікарні безплатно дають системи, фізрозчин, шприци. Тут можна відразу зробити аналізи. Це вже велика допомога пенсіонерам", – розповіла Надія Суспільному.

"Для пацієнтів нічого не зміниться"

Терапевтичне відділення четвертої міської лікарні розраховане на 35 ліжок. Зараз там лікують 28 пацієнтів. Окрім жителів мікрорайону Садгора, у відділенні лікуються люди з Чорнівки, Задубрівки та Горішніх Шерівців. Виконувачка обов'язків завідувача відділення Ірина Довганюк каже, що відділення завжди заповнене пацієнтами.

"Об'єднання, напевно, потрібне. Хочеться, щоб лікарня мала свою велику лабораторію, щоб проводити додаткові обстеження. У нас, наприклад, немає комп'ютерної томографії. Якщо будуть скорочення медичних працівників, то це буде для нас погано. Район Садгора – великий, й люди з великих сіл у нас лікуються", – розповідає Довганюк.

Цьогоріч лікарня підписала угоду з НСЗУ на 9 пакетів медичної допомоги. Таку ж кількість послуг планують надавати й після об'єднання, тому для пацієнтів нічого не зміниться, каже директорка закладу Галина Шпак. Втім планують скорочувати адмінперсонал. Попередньо це обговорювали з міським управлінням охорони здоров'я.

"Оптимізація буде. Моя посада не збережеться, тому що залишиться один генеральний директор. Всі адміністративні посади, які дублюються, також будуть скорочуватися. Людям пропонуватимуть місце роботи", – розповідає Шпак.

Міський пологовий будинок №2 також приєднають до Центральної міської лікарні. Гендиректор закладу Альберт Куріцин каже, що кластерна лікарня має надавати медичну допомогу за 15 напрямками, тому з 2024 року пологовий будинок має бути у її структурі. За його словами, заклад має пакети надання перинатальної допомоги та допомоги новонародженим дітям. Вони доповнять напрямки меддопомоги, які надаватимуть в об'єднаній лікарні.

"Що стосується збереження лікарського та середнього медичного персоналу, то скорочення не передбачається. Там, де будуть дубльовані служби, то оптимізація буде ", – розповідає Альберт Куріцин.

"Така тенденція по всій Україні"

Гендиректор Центральної міської лікарні Віктор Проц каже, що у закладів не було вибору об'єднувалися чи ні, оскільки це відповідає медичній реформі. За його словами, так буде краще для населення, бо заклади розширять перелік медичних послуг.

"Пацієнт поступить до медзакладу, у якому будуть практично всі напрямки допомоги. Центральна лікарня вже відповідає напрямкам, які мають надавати в кластерній лікарні, але завдяки об'єднанню збільшимо кількість меддопомоги та посилимо позицію лікарні", – розповідає Проц.

Що кажуть в управлінні охорони здоров'я

Медзаклади об'єднують для того, щоб міська центральна лікарня була більш спроможною та могла стати кластерною. Начальниця міського управління охорони здоров'я Наталія Калмикова каже, що медична реформа передбачає різні рівні надання допомоги пацієнту. У кластерній лікарні лікуватимуть найбільш поширені хвороби у середніх та важких випадках.

"Якщо лікарні об’єднаємо, то зможемо претендувати на кластерність. Це єдина лікарня, яка може з кимось конкурувати у місті та громаді. Якщо ми не зможемо об’єднати лікарні, ми не знаємо, якою буде їхня доля у наступні роки тому, що фінансування зменшується", – каже Калмикова.

За словами Віктора Проца, об'єднання відбуватиметься до шести місяців. Кожен медзаклад має підготуватися до об'єднання: провести інвентаризацію, оптимізацію штату, за наявності погасити дебіторські заборгованості.

Що відомо

  • В Україні розпочався інфраструктурний етап медичної реформи, який передбачає формування спроможної мережі лікарень. Основою для її розбудови стануть госпітальні округи. Чернівецька область — один госпітальний округ. Медзаклади у кожній області розділять на загальні, кластерні та надкластерні в межах одного госпітального округу.
  • У госпітальний округ області потрапили 10 лікарень. Дві з них стануть надкластерними, три – кластерними, п’ять – загальними. Про це раніше на сесії облради обласної ради сказав тодішній директор департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної військової адміністрації Олег Чорний.
  • Пацієнтів доставлятимуть у кластерні та надкластерні лікарні у складних випадках. Ці лікарні надаватимуть високоспеціалізовані послуги. В кластерній пацієнт зможе лікуватись при найбільш поширених хворобах у середніх і важких випадках. Надкластерні лікарні — для найбільш важких пацієнтів у найскладніших випадках.
  • Найпростіші випадки лікуватимуть якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. Такі лікарні розташовуватимуть з розрахунку один медичний заклад на 50-80 тисяч населення.

Читайте також

У Чернівцях дитячу стоматполіклініку та дві лікарні приєднають до інших закладів: що відомо

Медики швидкої допомоги у Чернівцях матимуть "тривожні кнопки": що відомо

Лікарня у Чернівцях отримала генератор за 17 тисяч доларів: що відомо