Дві фракції хочуть позбавити мандатів нардепів від ОПЗЖ конституційно

Верховна Рада України, архівне фото: Getty Images

Партії "Батьківщина" і "Слуга народу" хочуть позбавити нардепів від забороненої партії ОПЗЖ мандатів у конституційний спосіб, щоб ті не змогли оскаржити рішення через суд. Про це йдеться у заявах лідерки фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко та речниця партії "Слуга народу" Юлії Палійчук.

В заявах обох політсил зазначається, що вони виступають виключно за правові і конституційні способи боротьби проти заборонених партій. Наразі згідно з Конституцією немає достатніх підстав для позбавлення мандатів нардепів від ОПЗЖ.

"Батьківщина" виступає за позбавлення мандатів народних депутатів від ОПЗЖ (читай "Партії регіонів") у будь-який конституційний спосіб. Фракція "Батьківщина" підтримає будь-який конституційний законопроєкт, покликаний відновити справедливість та реалізувати запит суспільства на очищення влади від колаборантів", — написала Тимошенко у Facebook.

У "Слузі народу" також виступають за притягнення до юридичної та політичної відповідальності усіх проросійських політиків, причетних до розпалювання війни, розповсюдження ворожої пропаганди, колабораціонізму та підтримки держави-агресора. Відповідну заяву в Telegram опублікувала речниця фракції "Слуга народу" Юлія Палійчук.

У заяві зазначається, що навіть у час жорстоких боїв і терористичних атак на мирні міста, Україна залишається правовою державою і діє відповідно до взятих на себе міжнародно-правових зобов’язань.

"Ми підтримуємо і будемо підтримувати усі законні та конституційні методи позбавлення залишків політичного впливу усіх представників проросійських сил. Але ми не готові підтримувати волюнтаристські та юридично нікчемні ініціативи, які лише підігрують проросійським силам, залишаючи їм шанс на юридичне оскарження і політичну реабілітацію в майбутньому", — йдеться в заяві.

Раніше військовий Юрій Гудименко повідомив, що за його зверненням Офіс генпрокурора відкрив кримінальне провадження проти всіх народних депутатів від забороненої "Опозиційної платформи – за життя". Спікерка ДБР Тетяна Сап'ян підтвердила відкриття кримінального провадження, однак не розповіла проти кого порушено справу.

Що відомо про ОПЗЖ

20 березня Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення призупинити будь-яку діяльність політичних сил, пов'язаних із Росією, на час воєнного стану.

28 березня Верховна рада отримала закон проєкту №7172-1, який передбачає заборону проросійських партій в Україні. Того ж дня партія "Опозиційна платформа — за життя" заявила про призупинення своєї діяльності. "Діяльність партії припинена! Війна змінює все! Світ до 24 лютого і після — це два різні світи", — йшлося в повідомленні на сайті ОПЗЖ.

12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання лідера "Опозиційної платформи — За життя" Віктора Медведчука, який раніше втік з-під домашнього арешту.

14 квітня на засіданні Верховної Ради оголосили рішення Ради національної безпеки та оборони про призупинення діяльності фракції ОПЗЖ в парламенті.

21 квітня у Верховній Раді оголосили про створення депутатської групи "Платформа за життя та мир", для якої увійшли представники забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя". Очолив групу Юрій Бойко.

3 травня депутати Верховної ради заборонили діяльність проросійських партій, підтримавши законопроєкт 7172-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій".

15 вересня Верховний суд України остаточно заборонив діяльність партії "Опозиційна платформа – За життя".

Читайте також

Заборона ОПЗЖ: чи можливо повернути гроші та що робити місцевим радам ― коментує координаторка "Чесно"

У Раді збирають підписи за позбавлення мандатів депутатів від ОПЗЖ

Зеленський відповів на петицію про позбавлення Юрія Бойка звання "Герой України"