Гранична ціна на газ. Експерт пояснив, що це означає і які є ризики

. Трубопроводи і резервуари на газовому терміналі, східна Франція. Фото: АР

Встановлена Євросоюзом гранична ціна на природний газ націлена на те, щоб контролювати ціну скрапленого газу, який буде надходити на європейський ринок через LNG термінали. Експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук в етері Суспільного пояснив, які ризики містить ця угода.

"Ця гранична ціна стосується бірж. В основному на біржах продається LNG газ, тобто газ, який приходить з терміналів. В умовах того, що ЄС сьогодні намагається певним чином знайти альтернативу російському газу, газу “Газпрому” точніше, і от одна з альтернатив - цей LNG газ, який можна привезти, доставити і отримати", — сказав він.

За словами експерта, тут є проблема із логістикою, з наявністю самих терміналів і розподілом цього газу по трубах до споживача.

"Ці термінали, які існують сьогодні, вони були розраховані, куди привезли, там і спожили. Далі його не транспортували. Тому відповідно ця ціна, яку ми зараз бачимо, ця гранична ціна, вона радше націлена саме на те, щоб контролювати ціну на газ, яка буде поступати на європейський ринок через LNG термінали, тобто скраплений газ", — сказав Корольчук.

За його словами, ЄС прагне мати альтернативу, а європейські компанії розуміють, що потрапляють у вилку.

"У вилку наступну: LNG ринок світу дуже консервативний. І цього газу мало. Є дефіцит. Є конкретні споживачі великі: Китай, Японія, Індія, Південна Корея. І вони вибирають наявні на світовому ринку обсяги. І тепер з'являється Європа, яка каже, що нам треба замістити 150 млрд кубів російського газу. Це неможливо зробити. І якщо з'являється попит, то відповідно і ціна починає на нього зростати шалено", — пояснив експерт.

Саме тому, за словами Корольчука, ЄС сьогодні намагається насамперед "відсікти спекулянтів" — недобросовісні компанії.

Це таке намагання контролювати ринок. Насправді — це неправильно. Ринок не можна контролювати. Власне ця історія з граничною ціною на газ в Європі тільки підтверджує те, що ринку як такого немає. Він завжди контролюється в інтересах держави. Чи такої мегадержави як ЄС, або конкретних країн. тут, це один із видів, щоб фактично вплинути, обмежити можливість спекуляції", — сказав він.

Корольчук зазначив, що, якщо виникне великий дефіцит газу, або компанії-постачальники скрапленого газу займуть жорстку позицію і не будуть постачати паливо, то через цю граничну ціну Європа потрапить в ще більшу пастку дефіциту.

Чи є ризики від рішення ЄС для України

Корольчук зазначив, що Україна не є великим гравцем ринку газу і рішення ЄС про граничну ціну на газ не повинно її надто хвилювати.

"Ми і раніше не були великим гравцем європейського ринку газу. Навіть попри те, що ми повністю перейшли із закупівлі російського газу на компанії, які постачали його з Європи. Останню зиму перед війною ми закупили 2,5 млрд кубометрів, бо достатньо було попередніх запасів. Тому не можна сказати, що нас так сильно має хвилювати це рішення встановлення граничної ціни на газ", — сказав він.

Що відомо про обмеження ціни на газ в ЄС

Наприкінці листопада повідомлялося, що міністри енергетики ЄС не змогли домовитися про обмеження цін на газ, щоб пом'якшити енергетичну кризу в Європі на тлі глибоких розбіжностей з приводу первісної пропозиції.

Кілька міністрів, які брали участь у засіданні 24 листопада, поскаржилися на те, що пропозиція щодо обмеження цін на газ, подана Європейською комісією всього двома днями раніше, була явно розроблена так, щоб її ніколи не використовували. Міністри енергетики Польщі та Іспанії назвали цю пропозицію "жартом".

Запропонований план обмеження цін встановлює максимальний поріг 275 євро за мегават-годину. Але, за даними France 24, до нього додається так багато умов, що його не активували б й у серпні, коли ціна на газ ненадовго злетіла вище за 300 євро. Тоді це стривожило Європу, яка звикла до історичних цін близько 10 відсотків від цієї суми.

Пропозиція щодо ліміту діятиме, лише якщо ліміт у 275 євро буде постійно перевищуватись протягом принаймні двох тижнів, і лише якщо ціна на скраплений природний газ (СПГ) підніметься вище за 58 євро протягом 10 днів упродовж того самого двотижневого періоду.

10 грудня стало відомо, що 12 держав-членів Європейського Союзу виступили з ініціативою значно знизити очікувану межу цін на російський газ, щоб обмежити вплив безпрецедентної енергетичної кризи на споживачів та бізнес.

19 грудня міністри енергетики країн Європейського союзу погодили тимчасовий механізм зі встановлення граничної ціни на газ.

Читайте також

Нічна атака "шахедами", росіяни не випускають з окупованих територій, Путін прилетів до Білорусі. 299 день війни. Онлайн