ЄС погодив реформування системи торгівлі викидами парникових газів

Пленарне засідання Європейського парламенту Фото: Getty Images

Європейський парламент та уряди країн-членів ЄС досягли ключової домовленості щодо реформування системи торгівлі викидами (ETS) для подальшого скорочення викидів промисловістю та збільшення інвестицій в екологічно безпечні технології.

Про це повідомляється на сайті Європарламенту.

Як зазначається, Система торгівлі викидами ЄС (ETS), в якій закріплений принцип "забруднювач платить", є основою європейської кліматичної політики і є ключем до досягнення кліматичної нейтральності Європейського Союзу.

"Встановивши ціну на викиди парникових газів, ETS призвела до значного скорочення викидів у ЄС, оскільки промисловість має стимул скорочувати свої викиди та інвестувати в екологічно безпечні технології", — йдеться у повідомленні.

Укладена угода передбачає, що викиди, зокрема діоксиду вуглецю (CO2), в секторах ETS мають бути скорочені на 62% до 2030 року порівняно з 2005 роком, що на один процентний пункт більше, ніж запропоновано Комісією.

"Для досягнення цього скорочення буде здійснено одноразове скорочення кількості дозволів по всьому ЄС на 90 мільйонів тонн еквівалента CO2 у 2024 році та 27 мільйонів тонн у 2026 році у поєднанні із щорічним скороченням дозволів на 4,3% у період з 2024 по 2027 роки та 4,4% — із 2028 по 2030 рік", — пояснили в Європарламенті.

При цьому передбачається, що механізм коригування вуглецевих кордонів (CBAM), який раніше погодили уряди ЄС, почне запроваджуватись у 2026 році та повністю запрацює до 2034 року. Також до 2025 року комісія має оцінити ризик викиду вуглецю для товарів, вироблених у Євросоюзі, які призначаються для експорту до країн, що не входять до ЄС, та, за необхідності, подати законодавчу пропозицію для усунення цього ризику. Окрім того, приблизно 47,5 млн тонн квот буде використано для залучення нового та додаткового фінансування для усунення будь-якого ризику викиду вуглецю, пов'язаного з експортом.

Угода передбачає встановлення до 2027 року окремої нової ETS II щодо палива для автомобільного транспорту та будівель, яка встановить ціну на викиди в цих секторах. Це на один рік пізніше, ніж було запропоновано комісією.

"На запит парламенту також буде охоплено паливо для інших секторів, таких як виробництво. Крім того, ETS II може бути відкладено до 2028 року для захисту громадян, якщо ціни на енергоносії будуть винятково високими. Крім того, буде створено новий механізм цінової стабільності, який гарантуватиме, що якщо ціна квоти в ETS II перевищить 45 євро, буде вивільнено 20 мільйонів додаткових квот", — зазначається в дописі.

Окрім того, в межах угоди зросте обсяг фінансування інноваційного фонду та фонду модернізації. Також депутати Європарламенту та Ради ЄС домовились створити Фонд соціального клімату для найбільш уразливих верств населення.

"Ця угода зробить величезний внесок у боротьбу зі зміною клімату за низьких витрат. Це дасть перепочинок громадянам та промисловості у скрутні часи й подасть чіткий сигнал європейській промисловості про те, що інвестиції в зелені технології окупаються", — зазначив член Європарламенту від німецької Християнсько-демократичного союзу Петер Лізе.

Читайте також

ЄС виділить €20 млрд на енергетику, щоб відмовитися від російського газу

Вибір редакції