Зеленський підписав закон про медіа

Unsplash

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про медіа" №2693-д. Його схвалення є одним з критеріїв, необхідних для початку переговорів про вступ України до ЄС.

Відповідна інформація міститься на сторінці закону на сайті Верховної Ради. У статусі зазначено, що документ повернуто до парламенту з підписом президента 29 грудня.

Верховна Рада ухвалила у цілому закон про медіа 13 грудня. Закон підтримали 299 депутатів: "Слуга народу" — 195, "ЄС" — 18, "Батьківщина" — 9, "Платформа за життя та мир" — 15, "За майбутнє" — 11, "Голос" — 14, "Довіра" — 15, "Відновлення України" — 12, позафракційні — 10.

Що передбачає закон "Про медіа"

Верховна рада 30 серпня у першому читання ухвалила новий закон "Про медіа" №2693-д. У пояснювальній записці зазначено, що метою законопроєкту є створення єдиної, впорядкованої та взаємоузгодженої системи правових норм, спрямованих на регулювання правовідносин у сфері медіа, виконання Україною зобов’язань перед європейськими партнерами та імплементація норм європейського законодавства у національне законодавство.

Деякі депутати та активісти заявляють, що цей законопроєкт містить низку послаблень для російськомовної медіаіндустрії та існують "небезпеки розмінування культурного кордону з Росією". Зокрема, закон містить:

  • зменшення української пісенної квоти на радіо на 10%;
  • повернення артистів-росіян на екрани через нівелювання переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці;
  • скасування заборони на популяризацію органів російської влади та її окремих представників у телепередачах і фільмах;
  • скасування заборони на приниження та зневажання української мови у фільмах;
  • дозвіл телеканалам транслювати фільми російською;
  • скасування заборони пісень російських виконавців.

Крім того, документ пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, діяльність блогерів та різних вебплатформ (типу Netflix чи Facebook). Також документ передбачає розширення повноважень регулятора — Нацради з питань телебачення та радіомовлення.

Читайте також

Рада попередньо підтримала новий закон про медіа. Що він передбачає та як вплине на вступ до ЄС

Дерусифікація, марафон, закон про медіа і фінансування культури під час війни — інтерв’ю з Ткаченком

Спілка журналістів попросила ОБСЄ перевірити проєкт закону "Про медіа"