Турецькі ракети можуть досягти Греції — Ердоган

. Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час пресконференції 8 листопада 2022 року, фото: AP

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган попередив, що турецькі ракети Tayfun здатні досягти території Греції, зокрема її столиці.

Про це він заявив 11 грудня під час виступу у місті Самсун на півночі Туреччини, повідомляє Politico.

"Тепер ми почали виробляти власні ракети. Звичайно, це лякає греків. Коли ви кажете Tayfun, грек лякається і каже: "Він ударить по Афінах". Ну, звісно, вдарить", — зауважив Ердоган.

Як зазначає видання, Tayfun є балістичною ракетою малої дальності, розробленою в Туреччині. Ракета під час випробувань у жовтні над Чорним морем вразила ціль на відстані близько 560 кілометрів, що більш ніж удвічі перевищує дальність нинішніх ракет в арсеналі Туреччини.

"Якщо ви не зберігатимете спокій, якщо спробуєте купити щось (зброю — ред.) тут і там, від Америки до островів, така країна, як Туреччина, не залишиться осторонь. Їй доведеться щось робити", — додав Ердоган.

Останніми місяцями Туреччина посилила свою риторику проти Греції на тлі того, що Анкара розцінює як нарощування військових сил на грецьких островах Егейського моря, неподалік від берегової лінії Туреччини, зауважує видання.

Чому почалось загострення

Між Туреччиною і Грецією існує історична напруженість, зокрема й через турецьке вторгнення на Кіпр. Разом з тим, обидві країни є членами НАТО.

Причина більшості проблем у взаєминах між країнами є запаси природного газу на морському шельфі, що розділяє держави. Із ним пов’язаний конфлікт щодо володіння територіями і морськими економічними зонами, попереднє розмежування яких президент Туреччини ставить під сумнів протягом останніх кількох років.

Зокрема, Ердоган ставить під сумнів частини Лозаннського договору 1923 року, який врегулював кордони між двома країнами майже 100 років тому. Відповідно до цього договору, більшість островів в Егейському морі належать Греції, навіть ті, які лежать у безпосередній близькості від материкової Туреччини. У східній частині Егейського моря низка цих островів мілітаризовані Грецією, що, за турецькою інтерпретацією, є порушенням Лозаннської та пізніше укладеної Паризької угоди 1947 року. Для Греції, з іншого боку, озброєння є необхідним запобіжним заходом проти загрози висадки військ із десантних суден на західному узбережжі Туреччини. Крім того, країни мають низку спірних питань, серед яких розвідка корисних копалин у східному Середземномор'ї та конкуренція в Егейському морі.

Читайте також

Туреччина звинуватила Грецію в наведенні ракет С-300 на турецькі винищувачі F-16.

"А ще повчають нас". Туреччина дорікнула Греції через сльозогінний газ у бік мігрантів

Туреччина відправила військових на кордон з Грецією