Перейти до основного змісту

Військова допомога Україні: Рада ЄС збільшить фінансову стелю Європейського фонду миру

. Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

Рада ЄС у понеділок, 12 грудня, узгодила збільшення фінансової стелі Європейського фонду миру на 2 мільярди євро у 2023 році з можливістю подальшого збільшення на більш пізньому етапі. Про це повідомляється на сайті Ради. Йдеться про фонд, з якого ЄС відшкодовує державам-членам поставки озброєння Україні.

Загальне збільшення загальної фінансової стелі фонду до 2027 року становитиме до 5,5 мільярдів євро (у цінах 2018 року). Угода буде офіційно оформлена на початку 2023 року.

Це рішення надсилає чіткий політичний сигнал про незмінну відданість ЄС військовій підтримці України та інших партнерів, наголошується на сайті фонду.

"Сьогоднішнє рішення забезпечить нам фінансування для продовження надання конкретної військової підтримки збройним силам наших партнерів. Менш ніж за два роки Європейський фонд миру довів свою цінність. Це повністю змінило спосіб підтримки наших партнерів в обороні," — заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Що таке Європейський фонд миру

Європейський фонд миру був створений у березні 2021 року для фінансування всіх заходів спільної зовнішньої політики та політики безпеки, пов’язаних із військовими та оборонними питаннями. Щоб запобігати конфліктам, задля збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності. Зокрема, Європейський фонд миру дозволяє ЄС фінансувати дії, спрямовані на зміцнення потенціалу країн, що не входять до ЄС, а також регіональних і міжнародних організацій у військових і оборонних питаннях.

Фонд є позабюджетним інструментом і має загальну фінансову межу в 5 мільярдів євро в цінах 2018 року на період 2021-2027 років. Існують річі межі, які коливаються від 420 мільйонів євро в 2021 році до 1,132 мільярда євро в 2027 році. Внески держав-членів визначаються на основі ключа розподілу валового національного доходу.

Завдяки фонду ЄС підтримує Збройні Сили України через шість послідовних пакетів підтримки, а також багато інших країн, таких як: Мозамбік, Грузія, Республіка Молдова, Республіка Малі, Сомалі, Нігер, Боснія і Герцеговина, Ліван та Мавританія, а також військових компонентів операцій з підтримки миру під проводом Африки та багатонаціональних підрозділів, таких як Балканська медична оперативна група.

86% загальної фінансової стелі на 2021-2027 роки вже було виділено в 2022 році. Це зробило необхідним її перше збільшення.

Що відомо про військову допомогу ЄС Україні

Загальна вартість військової допомоги ЄС для України оцінюється у 8 мільярдів євро. Про це заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель на зустрічі глав МЗС у Брюсселі 14 листопада. "Я запросив своїх військових співробітників найбільш точно оцінити загальну суму військової підтримки України з боку ЄС. Я можу сказати, що щонайменше було передано озброєнь на 8 млрд євро як з боку ЄС, так і з боку держав-членів на двосторонній основі", — зазначив Боррель". За його словами, це 45% від зусиль США.

Представниця МЗС РФ Марія Захарова раніше заявляла, що сумарна західна військова допомога Україні становить начебто 42,3 млрд доларів, з них 28,3 млрд нібито припадають на США. Звідки у росіян ці цифри — невідомо.

Росія розв'язала повномасштабну війну в Україні 24 лютого. Її метою президент Росії Володимир Путін назвав нібито захист жителів Донбасу, а також так звані "демілітаризацію" і "денацифікацію" України. Згодом Путін калька разів змінював свою думку щодо мети війни.

У відповідь на необгрунтоване вторгнення Росії в Україну, Західні країни запровадили масштабні санкції проти Росії (8 пакетів, - ред.) та продовжують тиск на РФ, для повного вичерпання її ресурсів та припинення війни в Україні.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Військова допомога Україні на тлі загрози з боку Росії. Які країни допомагають озброюватися

Скільки грошей Україна отримала від США та міжнародних союзників

Топ дня
Вибір редакції