США застосували акт Магнітського проти РФ за створення фільтраційних таборів в Україні

МЗС РФ. Фото: Міністерство закордонних справ РФ

Сполучені Штати у рамках Глобального акта Магнітського вводять санкції проти понад 40 фізичних та юридичних осіб з дев'яти країн, у тому числі РФ, "за причетність до корупції та порушення прав людини". Про це йдеться у повідомленні Мінфіну США.

За корупцію під санкції потрапили представники урядів Сальвадору, Гватемали та Малі.

За порушення прав людини обмеження застосовано щодо представників КНДР, Гвінеї, Ірану, Філіппін, чиновників Тибетського автономного району КНР, та РФ.

Що кажуть у США про порушення Росією прав людини

У Мінфіні США заявили, що протягом багатьох років уряд РФ поводиться не демократично та порушує права людини.

Зазначається, що через кілька місяців після повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські війська та їхні ставленики почали запроваджувати процес, відомий як "фільтрація", за допомогою якого цивільних допитують, обшукують і змушують передавати особисті дані, номінально для того, щоб з’ясувати будь-які зв’язки з українськими військовими чи урядом.

"Є також твердження про депортації, зникнення та тортури у зв’язку з фільтрацією, а райони, прилеглі до території одного фільтраційного центру, мають ознаки масових поховань", — йдеться у повідомленні.

За безпосередню участь у фільтраційних операціях Росії під санкції потрапили чотири людини:

 • Співробітники Адміністрації Президента РФ Олег Нестеров та Євгеній Кім.

Вони контролювали фільтрацію чиновників міської влади та інших цивільних осіб з Маріуполя, в тому числі через центр фільтрації в Мангуші. Свідки повідомляють про недостатнє постачання їжі, переповнені камери та побиття у фільтраційному центрі Мангуш. Один зі свідків чув, як російські солдати обговорювали розстріл людей, які пройшли фільтрацію в Мангуші.

Нестеров також допомагав координувати фіктивний "референдум про вступ", який відбувся в Запорізькій області України наприкінці вересня 2022 року.

 • Громадянка РФ Марина Середа, яка співпрацювала з МВС так званої Донецької Народної Республіки (ДНР) для управління фільтраційними пунктами в окупованій Росією Донецькій області України.
 • "Офіцер "ДНР" Олексій Муратов, який координував роботу фільтраційного пункту з ватажком "ДНР" Денисом Пушиліним. Зокрема, Муратов очолював закупівлю необхідного обладнання та технологій для підтримки пунктів фільтрації в окупованій частині Донецької області.

Санкції запровадили також проти громадян РФ Очур-Суге Монгуша та Людмили Зайцевої , причетних до порушень прав людини проти цивільних осіб в Україні. Згідно з повідомленнями, Монгуш застосовував тортури, а Зайцева брала участь у викраденні та примусовому переселенні дітей з України.

Під санкції потрапила ЦВК Російської Федерації. У вересні 2022 року ЦВК Росії допомогла наглядати та спостерігати за псевдореферендумами на окупованих районах України, під час яких були випадки явного примусу і залякування людей, зазначили у Мінфіні США.

ЦВК Росії визначено як політичний підрозділ, агентство або інструмент уряду РФ.

У санкційний список потрапили і 15 членів ЦВК Росії:

 • Голова Памфілова Елла Олександрівна;
 • Заступник голови ЦВК Булаєв Микола Іванович;
 • Секретар Бударіна Наталія Олексіївна;
 • Андрєєв Павло Вікторович;
 • Борисов Ігор Борисович;
 • Ебзєєв Борис Сафарович;
 • Ельміра Абдулбарієвна Хаймурзіна;
 • Колюшин Євген Іванович;
 • Курдюмов Олександр Борисович;
 • Левичев Микола Володимирович;
 • Лопатін Антон Ігорович;
 • Маркіна Людмила Леонідівна;
 • Костянтин Сергійович Мазуревський;
 • Шевченко Євген Олександрович;
 • Шутов Андрій Юрійович.

Що таке Акт Магнітського і коли його застосовують

"Акт Магнітського" (також закон Магнітського) прийнятий в США в грудні 2012 року. Він вводить персональні санкції проти осіб, винних у порушенні прав людини та принципу верховенства права в Росії. Санкції включають заборону на видачу віз і заморожування активів.

Названий в пам'ять російського адвоката Сергія Магнітського, який помер 16 листопада 2009 року в СІЗО "Матроська тиша". Юрист звинуватив російських чиновників у масштабному податковому шахрайстві. Колеги Магнітського в фонді Hermitage, вважають, що кримінальну справу проти нього порушили, аби помститися за розкриття великої корупційної афери.

Судмедекспертиза встановила, що причиною смерті юриста стало поєднання декількох захворювань, а також недоліки в наданні медичної допомоги та несвоєчасна діагностика захворювань. Смерть Магнітського викликала широкий суспільний резонанс.

Спочатку фігурантами закону Магнітського стали особи, причетні до вбивства правозахисника, згодом список розширили.

У 2016 році США надали глобальний статус "закону Магнітського". Глобальний документ застосовує ті ж принципи у всьому світі і якоюсь мірою розширює охоплення початкового закону. Його застосовують для покарання осіб, причетних до масових порушень міжнародно визнаних прав людини з метою змусити замовкнути людей, "які намагаються оприлюднити незаконні дії урядовців".

Війна. Усі останні новини