Сніговий рекорд, пінгвіни та п'ятигодинний розтин риби: луганчанин про експедицію в Антарктиді

Фото Сергія Глотова

Біолог Сергій Глотов, уродженець Луганська, — один з 14 членів антарктичної експедиції на станції Академії Вернадський. Цьогорічна експедиція мала вирушити в Антарктиду 26 лютого, через війну подорож затрималася, але наукову експедицію не скасували. Науковці стежать за природою на південному полюсі і за новинами з України. В інтерв'ю Суспільному Сергій Глотов розповів про роботу біологів в Антарктиці, світову зміну клімату та поведінку пінгвінів.

Майже тиждень через сильну бурю Суспільне не могло поговорити з Сергієм — негода впливала на зв'язок. Під час буревіїв вчені не можуть виходити на човнах на воду для збору зразків, можуть тільки працювати у лабораторіях та прибирати територію від снігу.

Фото Сергія Глотова

"Зараз в нас сніжна весна. Випало більше снігу, ніж було взимку. До двох метрів. Вікна на другому поверсі були закриті снігом. Зараз потеплішало, він почав танути, і у вікнах вже видно небо," — розповідає Сергій.

5 листопада 2022 біля станції був зафіксований сніговий рекорд: рівень снігу сягнув 345 см. Це на півметра більше, ніж минулого року. В іншій частині острова є снігові замети 6-10 метрів заввишки.
Станція "Академік Вернадський" в Антарктиді. Фото: Національний антарктичний науковий центр

Фото: Національний антарктичний науковий центр

"На станції у кожного біолога своя ділянка та маршрут по острову. Нещодавно почали нестись пінгвіни. Ми ведемо їх облік. Популяція пінгвінів — один з головних показників на тлі глобального потепління. На острові Галіндез, де знаходиться станція, понад 2500 пінгвінів, в межах станції їх живе 300-400", — розповів Сергій Глотов.

За словами Глотова, пінгвіни в Антарктиді не бояться людей. Годувати їх або по-іншому втручатись в їхнє життя заборонено.

"Ми досліджуємо вплив зміни клімату на природу Антарктиди. Виглядає це так: відловлюємо рибу, я роблю розтини, відбираю та аналізую всіх її паразитів. На розтин одної рибки йде 5 годин. Також ми моніторимо китів. Кожен кит має свою унікальну форму плавника. Його треба сфотографувати та передати в центр, де ведуть реєстр усіх китів", — розповів Глотов.

Окрім пінгвінів та китів, на островах та в океані живуть тюлені, морські леопарди, морські слони. Вчені слідкують за популяцією, записують дати народження дитинчат та відбирають для аналізів проби.

"Один з важливих напрямків — дослідження безхребетних. В Антарктиді є кліщі та комахи. Їх тут не менше ніж в Україні, але вони під великим шаром снігу", — каже Глотов.

Через глобальне потепління в Антарктиді помітно розширилася площа, де можуть жити пінгвіни та інші субантарктичні види.

"Субантарктична територія, більш тепла, розширюється на територію Антарктиди, і всі види, які живуть в субантарктичному кліматі, пересуваються на нові території, де раніше їх не було. Але від цього страждають антарктичні види, які звикли до більш холодних умов. Їх витісняють з територій, де вони раніше жили. Це змінює біологічний світ величезної території", — ділиться спостереженнями вчений.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram