Постійна представниця США при Організації Об’єднаних Націй Лінда Томас-Грінфілд висловила співчуття польській стороні у зв’язку з трагедією у польському Пшеводуві, де внаслідок падіння ракети загинули двоє людей. Водночас вона нагадала, що Україна має невід’ємне право на захист від російської агресії.
Про це дипломатка заявила під час виступуна засіданні Раді безпеки ООН, присвяченому масштабним обстрілам України 15 листопада.
"Як повідомив президент Байден президенту Дуді напередодні ввечері — ми разом з Польщею у цей непростий час і готові забезпечити повну підтримку та допомогу в розслідуванні Польщею визначення того, що дійсно сталося. Поки нам невідомі усі факти, але ми знаємо одне — ця трагедія ніколи б не сталася, якби не було нікому не потрібного вторгнення Росії в Україну і нещодавніх ударів по цивільній інфраструктурі України", — наголосила посадовиця.
Вона підкреслила, що незалежно від обставин трагедії Україна мала право захищатись від російських атак.
"У статуті ООН сказано дуже чітко: Україна має усі права захищати себе від цих ударів, захищати свій суверенітет, свою територіальну цілісність. Понад 90 ракет, які влучили в Київ, в інші міста, зруйнували цивільну інфраструктуру", — зауважила Грінфілд.
За її словами, це — найбільший ракетний напад Росії від початку війни.
"Мільйони українців зараз без тепла, без електрики. Заявляємо про нашу солідарність з українським народом після цих ударів", — нагадала посадовиця.
При цьому США вважають, що Росія свідомо прагне знищити українську інфраструктуру.
"Це навмисна тактика Путіна, судячи з усього він вирішив, що якщо він не має змоги захопити силою Україну, він заморозить цю країну, досягне її підкорення. Важко собі уявити — наскільки жахливі ці удари", — зазначила делегація.
Сполучені Штати переконані, що російський президент міг би дуже швидко зупинити війну в Україні.
"Одна людина комфортно сидить в Москві, і він може зупинити цю жорстоку війну, буквально в цю хвилину. Але поки він цього не зробить, нам необхідно буде розглядати масштаби гуманітарної правозахисної кризи, яка розгортається в Україні", — наголосила під час виступу сторона.
Окрім того, американська делегація звернула увагу на колосальні збитки, яких завдала Росія, шляхом поглиблення глобальної продовольчої кризи", — зазначили в американській делегації.
Що відомо
- Увечері 15 листопада після масованої атаки РФ по Україні польські ЗМІ повідомили, що у містечку Пшеводув у Грубешівському районі, розташованому в 5 кілометрах від кордону з Україною, стався вибух. Associated Press з посиланням на джерело в розвідці США повідомило, що російські ракети перетнули кордон Польщі. Згодом МЗС Польщі підтвердило, що ракета російського виробництва впала на території країни, убивши двох людей. Посла РФ викликали до міністерства.
- У Польщі запровадили процедури з підвищення боєготовності окремих військових частин і служб. 16 листопада президент Польщі Дуда скликає засідання РНБО, повідомив голова його адміністрації Шрот. Також 16 листопада падіння ракети РФ на території Польщі обговорять в НАТО. Президент Польщі попередньо провів розмови з генсеком НАТО Столтенбергом, президентом США Байденом та президентом України Зеленським.
- Дуда повідомив, що отримав гарантії безпеки від США та Британії після переговорів щодо влучання російської ракети по території Польщі.
- У Міноборони РФ назвали повідомлення про падіння російської ракети "навмисною провокацією з метою ескалації обстановки".
- Президент України Зеленський заявив, що сталося те, "про що ми давно попереджали": "Бити ракетами по території НАТО. Це російський ракетний удар по колективній безпеці! Це дуже суттєва ескалація. Треба діяти", — сказав Зеленський.
- Президент Володимир Зеленський закликав міжнародну слідчу групу надати доступ українським фахівцям до місця падіння ракету у польському Пшеводуві,
Читайте також
"У нас немає доказів, що це була ракета, випущена російською стороною" — президент Польщі
"Нічого не сталося би без війни РФ проти України" — Шольц про удар по Польщі