Президент Гвінеї-Бісау передав Зеленському прохання Путіна про перемовини

Президент РФ Володимир Путін під час виступу на церемонії "приєднання" Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей до РФ 30 вересня 2022 року в Москві, Росія. Фото: АР.

Президент Гвінеї-Бісау Сісоку Ембало повідомив, що президент Росії Володимир Путін шукає можливість поговорити із президентом Володимиром Зеленським та попросив його сприяти в цьому питанні.

Про це він заявив 26 жовтня під час пресконференції за результатами візиту до України та зустрічі із президентом Зеленським.

"Дорогий мій брате, вчора я був у Росії з президентом Путіним, який мене просив передати вам меседж поговорити з вами, і дійсно, виходячи з того, що прямий діалог є дуже важливим для подальших наших спільних дій", — зазначив Сісоку Ембало.

Політик підкреслив, що це також важливо в контексті продовольчої безпеки і експорту з відповідних країн виробників мінеральних добрив та іншої продукції до країн Африки.

"Розв'язання цього питання серед іншого також буде сприяти налагодженню більш дружніх і братських відносин між нашими країнами. А також налагодження певного діалогу щодо можливого пом’якшення ситуації у контактах Росії з Україною", — наголосив Ембало.

Посадовець нагадав, що представляє інтереси не лише Гвінеї-Бісау, але й ЕКОВАСуЕкономічне співтовариство країн Західної Африки.

"Я приїхав сюди до вас саме з цим меседжем, розуміючи свою місію і свою функцію. Тобто донесення реальної позиції, донесення ваших сигналів до практично всіх 15 країн ЕКОВАС. Це рішення було не спонтанним, чимало дискусій передувало цьому. Він (Путін — ред.) мені сказав цю ідею: "Я готовий до переговорів з президентом Зеленським", — зауважив політик.

Ембало висловив сподівання, що його зусилля допоможуть досягнути миру в Україні.

"Давайте подумаємо, що ми можемо разом зробити для того, щоб хоча б налагодити бажання започаткувати цей діалог? Все те, що ви казали, я дуже чітко занотував, я обіцяю вам: у грудні ми матимемо саміт ЕКОВАСу, я передам практично всім своїм колегам — країнам-членам ЕКОВАС ваші сигнали, а також президенту Сенегалу, який є головою Африканського союзу", — сказав посадовець.

Сісоку Ембало додав, що був шокований наслідками російської агресії проти України, які він зміг побачити на власні очі.

"Я відвідав кілька ваших регіонів і міст, абсолютно розбитих Росією, я просто шокований. Дуже сумно говорити про це", — зазначив він.

Що відповів Зеленський

Володимир Зеленський наголосив, що поки що не бачить з боку російського керівництва бажання миру.

"Треба ж, щоб інфраструктуру не підривали в одній з держав. Мені здається, тоді про щось в майбутньому можна говорити. Друге питання — з ким говорити", — зауважив гарант.

"Ми кажемо, що Росія передала, що треба розблокувати відносини. Я також кажу, що треба розблокувати. Давайте почнемо розблокування принаймні нашого Чорного моря", — закликав Зеленський.

Він нагадав, що Росія на додачу вдається до ядерного шантажу.

"Третє, чого всі бояться — що є ядерна загроза, і ви знаєте, що останнім часом всі говорять про якусь "брудну бомбу". Так вся ця риторика йде саме від РФ, загроза саме від них, повністю на наших територіях — вони окупували нашу атомну станцію, загрожують окупацією, підривом гідроелектростанцій, тож ми маємо те, що маємо", — сказав політик.

Зеленський також звернув увагу на те, що Росія продовжує свою агресію проти України.

"Треба поважати до будь-якого діалогу, щоб в принципі говорити про будь-який діалог. Треба, щоб одна держава поважала іншу державу, поважала її територіальну цілісність, суверенітет і її кордони. Я думаю, що саме з таких дуже простих фундаментальних речей, саме починається будь-що. Поки що всього цього немає", — наголосив президент.

На його думку, заклик Володимира Путіна до перемовин орієнтований в першу чергу на громадян самої Росії.

"Бажання пана російського президента говорити — я думаю, що це не більше, ніж спланована риторика, яка повинна спрацювати на його внутрішню аудиторію і на аудиторію тих держав, які ще не ізолювали політику між своєю державою і державою під назвою Росія", — підсумував Володимир Зеленський.

Читайте також

Обстріл Дніпра, "Армія відновлення", росіяни розграбовують Херсон. 245 день війни. Онлайн

Зеленський зустрівся із президентом Гвінеї-Бісау: про що домовились лідери