Йому вдалося з другої спроби. Що відомо про нового прем’єра Британії Ріші Сунака

. Ріші Сунак з прихильниками, на виборах лідера Консервативної партії, Бірмінгем, Англія, 23 серпня 2022 р. Фото: АР

Оновлення: Ріші Сунак після аудієнції в короля Чарльза ІІІ 25 жовтня офіційно став прем’єр-міністром Великої Британії.

Перший прем’єр-міністр Великої Британії індійського походження, який складав присягу в Палаті громад на Бгаґавад-ҐідаОдин із найважливіших священних текстів у багатьох течіях індуїзму., та наймолодший очільник британського уряду за дві сотні років — так можна схарактеризувати Ріші Сунака, який у понеділок, 24 жовтня, став новим лідером Консервативної партії.

Сунак хоче покласти край політичній кризі серед британських консерваторів, які за останні два місяці були змушені змінити двох очільників і зіткнулися з рекордним обвалом рейтингів — аж до закликів опозиції до дострокових виборів.

42-річному фінансисту найвища посада в британській Консервативній партії дісталася з другої спроби — у вересні 2022-го він поступився Ліз Трасс, яка, однак, через 44 дні була змушена піти у відставку, не змігши впоратися з економічними викликами.

Що відомо про нового лідера торі й майбутнього прем’єра Великої Британії — розповідає Суспільне.

Дитинство

Ріші Сунак — син мігрантів індійського походження (його бабусі й дідусі народилися в Пенджабі й переїхали до Британії зі Східної Африки у 1960-х роках). Батьки Сунака були представниками робочого класу (батько — лікар, мати — власниця аптеки), та не шкодували грошей для забезпечення якісної освіти для своїх трьох дітей.

Тому майбутній прем’єр Великої Британії навчався в елітних приватних школах та Лінкольн-коледжі Оксфорда, де здобув освіту за спеціальністю "Філософія, політика та економіка", яку закінчували багато представників британського істеблішменту. Серед них і Ліз Трасс.

Після Оксфорда Сунак за стипендією програми Фулбрайта здобув диплом магістра з бізнес-адміністрування в Стенфордському університеті, де познайомився з донькою індійського мільярдера Акшатою Мурті — своєю майбутньою дружиною, з якою зараз виховує двох дітей.

До приходу в політику у 2015 році Сунак працював у кількох інвестбанках і здобув кар’єру успішного фінансиста. А статки дружини, яка володіє часткою у родинній IT-компанії Infosys, зробити сім’ю однією з найбагатших у Великій Британії.

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. архівне фото: АР

Політична кар’єра

Із Консервативною партією Ріші Сунак почав співпрацювати з 2010 року, працюючи в аналітичному центрі при політсилі. Там він підготував доповідь про роль національних меншин у політичному житті Великої Британії. А вже у 2015-му Сунака обрали до Палати громад.

На референдумі 2016 року Сунак підтримав вихід Великої Британії з ЄС, заявивши, що це допоможе британській економіці зростати й контролювати міграцію. Він також послідовно підтримував угоду про Brexit, яку підготував уряд Терези Мей (і яка зрештою так і не була затверджена). А на виборах лідера Консервативної партії у липні 2019 року він підтримав кандидатуру Бориса Джонсона — і в його уряді став головним секретарем міністерства фінансів (це фактично друга за важливістю посада).

Прем`єр Борис Джонсон та міністр фінансів Британії Ріші Сунак на засіданні кабінету міністрів на Даунінг-стріт, Лондон, 5 липня 2022 р. Фото: АР

У лютому 2020 року глава британського Мінфіну Саджид Джавід подав у відставку, і Джонсон призначив на його місце Ріші Сунака. Незабаром йому, як і всьому британському уряду, довелось давати раду пандемії коронавірусу. Тут Сунак виявив себе з найбільш вигідного для британського виборця боку, провівши масштабні програми допомоги населенню на загальну суму близько 350 мільярдів фунтів стерлінгів. У результаті популярність на той час 40-річного Сунака серед британців зросла — його почали розглядати як одного з перспективних лідерів консерваторів.

У квітні 2022 року по міністру фінансів Великої Британії вдарила низка скандалів — і війна в Україні тут зіграла свою роль. Сунака звинувачували в тому, що компанія Infosys, якою частково володіє його дружина, продовжувала працювати в Росії. Зрештою, на початку квітня вона оголосила про згортання діяльності на російському ринку.

Опозиція також підозрювала Сунака в тому, що він отримував дохід від своїх статків, які у 2019 році переписав на "сліпий траст" в офшорах, а Акшата Мурті — ухилялася від сплати податків у Великій Британії через свій статус резидента (що дозволяло їй не сплачувати податки з доходів, отриманих з-за кордону).

І, зрештою, Сунак брав участь у сумнозвісних "коронавірусних вечірках" на Даунінг-стріт, що стали однією з причин відставки Бориса Джонсона. Щоправда, він стверджував, що був в офісі прем’єра не святкувати, а зустрітися з главою уряду.

Протестувальники на Даунінг-стріт у Лондоні, 13 квітня 2022 року. Прем’єр-міністра Британії Джонсона оштрафували за порушення правил щодо COVID-19 після звинувачень у вечірках під час карантину в урядових установах. Голову казначейства Ріші Сунака також оштрафували. Фото: АР

Боротьба за лідерство в партії

Уперше очолити британську Консервативну партію Ріші Сунак спробував улітку 2022 року, оголосивши про свою кандидатуру після відставки Джонсона. Але тоді його кампанія успіху не мала: частково тому, що його відставка з уряду Джонсона розглядалася прихильниками останнього як "зрада", частково — тому, що його економічна програма (економити, поки не буде подолано дефіцит бюджету) була менш привабливою, ніж у Трасс (знизити податки й дати більше приватної ініціативи).

Та запропоновані податкові реформи "нової залізної леді" зазнали невдачі й поглибили економічні труднощі у Великій Британії — те, про що Сунак попереджав під час літніх дебатів із Трасс. Після її відставки він став чи не найпопулярнішим кандидатом на посаду лідера торі.

Ліз Трасс і Ріші Сунак після виборів лідера консерваторів, 31 серпня 2022 р. Фото: AP

Скласти Сунаку конкуренцію міг, знову ж таки, Борис Джонсон. Він терміново повернувся з відпустки на Карибах і почав зондувати ґрунт — і хоча його прихильники заявляли, що в нього є підтримка необхідних 100 депутатів-торі, Джонсон, зрештою, так і не оголосив про участь у виборах.

Інша потенційна суперниця Сунака — лідерка Палати громад Пенні Мордонт — не була настільки впізнаваною, тож не змогла зібрати достатню підтримку і в останній момент відкликала кандидатуру.

Сунак постане перед низкою викликів — від економічних негараздів до розколу у власній партії (де досі багато прихильників Джонсона) та, зрештою, війни Росії проти України.

Наразі важко сказати, чи виправдає себе виважена економічна політика Сунака, яку він анонсував. Водночас у питанні підтримки Києва він із великою ймовірністю наслідуватиме свого попередника Джонсона, якому окремо подякував за те, як він "кинув виклик Путіну та його варварській війні в Україні".

Кіт Ларрі, головний представник кабінету міністрів Британії, на Даунінг-стріт у Лондоні, 12 квітня 2022 р. Фото: АР

Читайте також

"Подвою наші зусилля": чи зміниться підтримка України Британією у разі перемоги на виборах Ріші Сунака

"Очікували, протримається до Різдва". Реакції у світі на відставку Ліз Трасс та кого чекати у кріслі премʼєра Британії

Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить