Іранські дрони: збити "Шахед" дорожче, аніж купити — The Guardian

. Збитий у Києві дрон-камікадзе, 17 жовтня. Фото: Суспільне

Вартість для України збиття іранських безпілотників-камікадзе значно перевищує суми, сплачені Росією за постачання та запуск цих безпілотників. Про це пише The Guardian.

За даними видання, за останній місяць українська ППО збила 161 безпілотник “Шахед-136”, один більший “Шахед-129” і чотири ще більші безпілотні штурмовики, відомі як “Мохаджер-6”.

Ціна безпілотника іранського виробництва “Шахед-136” становить від 20 000 до 50 000 євро за кожну машину, відзначає The Guardian. Загальна вартість для Росії невдалих атак безпілотниками, завданих Україні останніми тижнями коливається між 11,66 млн доларів і 17,9 млн доларів, вважають військові аналітики неурядової організації Molfar.

Україна розгорнула безліч озброєнь для знищення безпілотників, включаючи реактивні літаки МіГ-29, крилаті ракети С-300, системи наземного захисту Nasams і стрілецьку зброю, пише видання. Відповідно до аналізу, який ґрунтується на відкритих джерелах, оціночна вартість витрат України на знищення іранських дронів становить понад 28,14 млн доларів. Йдеться про дрони, запущені в період з 13 вересня по 17 жовтня.

Аналітики підкреслили низьку фінансову вартість для Росії атак безпілотниками, які вбивають мирних жителів і завдають ударів по енергетичній інфраструктурі України.

Водночас, за словами виконавчого директора Molfar Артема Старосека, використання безпілотників слід розглядати як ознаку слабкості Москви.

“Росія програє цю війну. Якщо вони замовляють дрони в Ірані, це означає, що вони не мають власної зброї”, — сказав він.

Внаслідок останніх ударів безпілотниками та ракетами по Києву та інших містах було зруйновано майже третину електростанцій України, нагадує The Guardian.

Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні. Однак розвідка США та України стверджують, що на початку літа Росія замовила 600 безпілотників. З них, за оцінками, було розгорнуто від 250 до 300, пише видання.

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи по відеозв’язку на саміті G7, заявив, що російські військові замовили в Тегерані ще 2400 “Шахедів”.

Збройні сили України досягли високих успіхів у знищенні безпілотників “Шахед-136”, перейменованих Росією в “Герань-2”, відзначає The Guardian.

Читайте також: Іран планує передати Росії ракети класу "земля-земля" і ударні безпілотники — ЗМІ

Вранці 17 жовтня у Києві пролунали вибухи — війська РФ атакували столицю іранськими дронами-камікадзе. По Києву зафіксовано 5 ударів дронами.

Того ж дня Іран знову заявив, що не надавав Росії безпілотники для використання в Україні.

Що відомо

  • 13 вересня повідомлялось, що військові українських Збройних сил вперше знищили ударний БПЛА іранського виробництва.
  • З огляду на особливості конструкції апарату, експерти дійшли висновку, що, найімовірніше, йдеться про іранський БПЛА Shahed-136. При цьому на його уламках наявне маркування кирилицею – "М214 Герань-2".
  • Після цього Україна вирішила позбавити іранського посла акредитації та знизити кількість персоналу в посольстві Ірану в Києві на тлі інформації про постачання безпілотників Росії. Іран заявив, що шкодує через рішення України. Водночас Українське МЗС підкреслило, що відповідальність за погіршення дипвідносин між країнами несе лише іранська сторона.
  • 17 жовтня головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що ЄС шукає конкретні докази будь-якої участі Ірану у війні Росії проти України.
  • 18 жовтня стало відомо, що посли країн Європейського Союзу схвалили санкції щодо фізичних і юридичних осіб Ірану у зв'язку з використанням Росією безпілотних літальних апаратів іранського виробництва в Україні.

Читайте також

Відключення електрики в Україні, воєнний стан на окупованих територіях, санкції проти Ірану. 239 день війни. Онлайн